Karayılan: Kerkük ve Şengal'de IŞİD'i vurmaya hazırız

Karayılan 'gerilla ile peşmergenin ortak savunma direnişi için olanak açın' çağrısında bulundu

Karayılan: Kerkük ve Şengal'de IŞİD'i vurmaya hazırız

PKK Yürütme Komitesi Üyesi Murat Karayılan, IŞİD hareketinin Rojava’dan sonra Güney Kürdistan’a yönelik saldırılarına karşı KDP ve YNK’ye, “Özellikle de Kerkük ve Şengal’de gerilla ile peşmergenin ortak savunma direnişi için olanak açın” çağrısında bulundu.

ANF’nin sorularını yanıtlayan PKK Yürütme Komitesi Üyesi Murat Karayılan, IŞİD hareketinin Musul’u ele geçirmesiyle geliştirdiği hamlenin Ortadoğu’da yeni bir durum yarattığını belirterek, “Ortadoğu’daki dengeleri köklü bir biçimde değişikliğe uğratacak yeni bir süreci beraberinde gündeme soktu” dedi.

IŞİD’in arkasında farklı güçlerin amaç ve hedeflerinin olduğunu ifade eden Karayılan, “Eğer YPG’nin direnişi olmasaydı şimdi Kuzey Suriye’de İslam devleti ile Irak’taki Sünni yapıların birleşiminden teşekkül bir ‘Irak-Şam İslam Devleti’ni ilan etme durumları olacaktı” diye konuştu.

Türkiye’nin IŞİD’e özellikle de Rojava’da Kürtlere karşı saldırılara destek verdiğini iddia eden Karayılan, Musul’da Türk konsolosluğunun basılarak 40’tan fazla kişinin esir alınmasına dikkat çekerek şöyle dedi:

“Bir nevi Türkiye’nin bize, Kürt Özgürlük Hareketi’ne karşı kullanmak istediği silah şimdi kendisine dönebilir. Biz hep söyledik; IŞİD bütün bölge halkları için bir tehlikedir ama dikkate alamadılar, beslediler. Sonuç ise böyle oldu.”

IŞİD’in Kürt ulusal hakları karşıtı bir yapılanma olduğunu kaydeden Karayılan, “Bu tarihi aşamada gerilla ile peşmergenin saldırgan güçlere karşı ortak direnişi geliştirme olanaklarının yaratılması için KDP ve YNK yönetimlerine çağrı yapmak istiyorum; Özellikle Kerkük'te ve Şengal'de halkımızı savunma savaşına HPG güçlerinin de katılması için olanak açmaya çağırıyorum.”

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2014, 21:50

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER