Karayılan İmralı faksını yorumladı

Açlık grevlerinin bitirilmesi istenmişti…

Karayılan İmralı faksını yorumladı

ANF’nin sorularını yanıtlayan KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan çeşitli değerlendirmelerde bulundu. Karayılan uzun süre sonra İmralı’dan bir faks aracılığı ile gelen mesajı da yorumladı. Kendini yakma eylemlerini o da doğru bulmadı, açlık grevlerinin bitirilmesi konusunda ise inisiyatifin eylemcilerde olduğu söyledi. Bilindiği gibi tutuklu BDP milletvekilleri ile 400'e yakın tutuklu 15 Şubat’tan bu yana Öcalan'ın hapishane koşullarının iyileştirilmesi amacıyla süresiz-dönüşümsüz açlık grevi başlatmıştı. Avrupa’da ve birçok yerde de destek amacıyla başlatılan açlık grevi eylemleri sürüyordu. BDP’li Belediye Başkanları da destek amacıyla iki günlük açlık grevi eylemi gerçekleştirdmişti.

 

Karayılan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

 

KENDİNİ YAKMA ASLA KABUL EDİLECEK BİR EYLEM DEĞİL

Cumali Karsu arkadaşın avukatlarına göndermiş olduğu mesaj elbette ki önemli ve anlamlı bir mesajdır. Hiç kuşku yok ki bu mesaj aynı zamanda Önder Apo’nun görüşünü de yansıtmaktadır. Kendini yakma eylemlerini de kesinlikle istememekte ve şiddetle karşı çıkmaktadır. Gerçekten de kendini yakma eylemleri, bu dönemin eylemi olmayıp, asla kabul edilemeyecek bir eylem biçimidir.

 

AÇLIK GREVLERİ KONUSUNDA İNİSİYATİF EYLEMCİLERDE

Önderliğimizin yansıyan görüşleri de var ama sürecin bize dayattığı gerçeklikler de söz konusu. Ben eylemcilerin bütün bu gerçekliklere dayanarak kararlarını vereceklerini ve inisiyatifli olmaları gerektiğini düşünüyorum.

 

ULUSAL KÜRT DİLİ KONFERANSI ÖNEMLİ

Ulusal Kürt Dili Konferansı önemli bir çalışmadır. Bu çalışmaya katkısı olan, katılmış bulunan herkesi selamlamak istiyorum. Kürt dilinin, asimile edilmek, yok sayılmak ve ortadan kaldırılmak istenen bir dil olduğu gerçeği dikkate alındığında bu tür çalışmaların anlamı ve önemi kendiliğinden anlaşılır.

 

HİÇBİR LEHÇE ÖNE ÇIKARILMADAN TÜM LEHÇELER YAŞATILMALI

Basından edindiğimiz bilgilere göre ulusal bir Dil Hareketi öngörülüyor. Bunun için bir yönetimin oluşturulması kararı alınmıştır. Yine ortak alfabenin belirlenmesi hedefleniyor. Ayrıca tüm lehçeler arasında bir ortaklaşmanın geliştirilmesi tartışılıyor. Kürt dilinin tüm lehçelerini korumak da Kürt dil kurumlarının ana görevi olmalıdır, diye düşünüyoruz. Hiçbir lehçe öne çıkarılmadan, tüm lehçelerin yaşatılması temelinde ortak bir dile ulaşma belki düşünülebilir. Yoksa lehçelerin asimile edilmesi temelinde tek bir ortak dile gitmek doğru olmayacaktır.

 

KÜRT HALKI KENDİ ANADİLİYLE KONUŞMAK VE YAŞAMAK İSTİYOR

Bugün Kürt halkı her yerde kendi anadiliyle okumak, konuşmak ve yaşamak istiyor. Kürtler başka dillere düşman değildir. Bulunduğu ülkedeki egemen devletin dilini de kullanır ama öncelikle kendi anadilini kullanmak durumundadır.

 

POZANTI’DA ÇOCUKLAR İNSANLIK DIŞI UYGULAMALARA MARUZ KALDI

Çocuk cezaevinde genel anlamda da yaşanan birçok sorun olabilir. Ama burada bu çocuklar Kürt oldukları için ve taş attıkları için özel olarak işkenceye, tacize ve çeşitli insanlık dışı uygulamalara maruz kalmışlardır. Hatta tecavüz olayları bile yaşanmıştır ve bunlar bizzat en tepedeki müdür denilen kişilerin yönlendirilmesiyle yapılmaktadır.

 

Kürtlerin çocuklarına her türlü hakareti yap, yaşamını boz, onuruyla oyna, psikolojisi yerinde bir kişi olmaktan çıksın; hedefledikleri budur.

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2012, 11:27
YORUM EKLE