Karayılan: Gezi olayları süreci olumsuz etkilemez

Murat Karayılan, Avusturya'nın önemli gazetelerinden Die Presse'ye konuştu...

Karayılan: Gezi olayları süreci olumsuz etkilemez

KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan, Avusturya'nın yüksek tirajlı gazetelerinden Die Presse'nin muhabiri Wieland Schneder'in sorularını yanıtladı.

Gazetenin dünkü sayısında yayınlanan söyleşide Karayılan, güncel konulara ilişkin soruları yanıtlarken, batılı ülkelere de önemli mesajlar verdi. Barış ve çözüm sürecinde birinci aşamanın bitmek üzere olduğuna dikkat çeken Karayılan "Şimdi ikinci aşama için Türkiye'nin adım atması gerekiyor" dedi.

'GEZİ'NİN SÜRECİ OLUMSUZ ETKİLEYECEĞİNİ DÜŞÜNMÜYORUM'

Sürecin tarihi olduğunu söyleyen Karayılan, Gezi Parkı olaylarının ise Türkiye'nin demokratikleşmesi gerektiğini gösterdiğini belirterek şunları söyledi: "Bu olayların sürecin olumsuz etkileyeceğini düşünmüyorum. Bence bu demokratikleşme talebi Kürtlerin barış talebiyle birleşmeli. Tabii ki göstericiler arasında milliyetçiler ve ırkçılar vardır. Eğer inisiyatif elden bırakılırsa bu hareket yanlış yollara da sapabilir."

'TERÖRİST ÖRGÜTLER LİSTESİ KABUL EDİLEMEZ'

AKP hükümetinin Türkiye'nin demokratikleşmesinin Kürt sorunun çözümüne bağlı olduğu gerçeğini anlaması gerektiğini belirten Karayılan, gazete muhabirinin "Örgütünüz hala AB ve ABD'nin terörist örgütler listesinde yer alıyor" sözüne karşılık olarak şunları söyledi:

"Bu durum kabul edilemez. Milyonlarca Kürdün sempati duyduğu bir hareketten söz ediyoruz. Avrupa Birliği, Türkiye ile başlattığımız barış sürecini nasıl desteklemeli? Bunu bizi terörist örgütler listesinden çıkartarak yapabilir. Eğer bu yapılmazsa demek ki Avrupa barış sürecine ilgi göstermiyor."

Gazetenin "Türk hükümeti Suriye'deki durumdan dolayı mı PKK ile diyaloga geçti?" sorusuna karşılık KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan şu cevabı verdi:

"Etkisi olabilir, fakat temel neden değil. Asıl neden Türkiye Kürdistan'ında Kürt halkıyla birlikte başlattığımız devrimci operasyondur. Ancak Suriye'deki durumdan dolayı Kürt bölgesinde de defacto bir otonomi oluştu. Kürt tarafının pozisyonunu güçlendirmesi Türk hükümetini öfkelendirdi."

‘PYD’NİN PKK’YLE İLİŞKİSİ VAR MI?’

Karayılan, son olarak "PYD'nin PKK'yle ilişkisi var mıdır? PKK'nin Suriye'de her hangi bir örgütü var mıdır" şeklindeki soruya ise şu yanıtı verdi:

"PKK'nin Suriye'de her hangi bir kanadı veya örgütü yoktur. Suriye'de birçok Kürt partisi var, bunlardan birisi de PYD'dir. PYD'nin farkı başkanımız Abdullah Öcalan'ın ideolojisi ve felsefesini esas almasıdır. Birçok gazeteci aynı soruyu yöneltiyor. Bunu her zaman şöyle yanıtlıyorum; Başkanımız Öcalan, 300'den fazla kitabı kaleme aldı. Bir parti veya kişinin çıkıp bu ideolojiden ilham alması gayet normaldir." (ANF)

Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2013, 12:09
YORUM EKLE