Karayılan: Devletin cenaze töreni yaptığı uzman çavuşun cenazesi hala bizde

Murat Karayılan, Eylül ayının başlarında Dağlıca'da yaşamını yitiren Tolga Artuk isimli uzman çavuşun cenazesinin hala ellerinde olduğunu açıkladı

Karayılan: Devletin cenaze töreni yaptığı uzman çavuşun cenazesi hala bizde

PKK Yürütme Komitesi Üyesi Murat Karayılan, Eylül ayının ilk haftasında Dağlıca'daki operasyonlar esnasında yaşamını yitiren ve cenaze töreni de yapılan Uzman Çavuş Tolga Artuk'un cenazesinin halen ellerinde olduğunu iddia etti ve "Uzman çavuşun cenaze töreninin yapıldığı basına yansıdı. Halbuki cenazesi burada. En azından üzerinden çıkan evraklar Tolga Artuk’a ait. Biz bunu kamuoyuna da açıkladık ama cenazeye sahip çıkan olmadı," dedi.

"DAĞLICA HEM KARADAN HEM HAVADAN GERİLLANIN KUŞATMASI ALTINDA"

Yeni Özgür Politika'ya son dönemde yaşananlara ilişkin değerlendirmelerde bulunan Karayılan, Dağlıca'daki duruma dikkati çekerek, "Bakın, hiçbir Türk devlet yetkilisi Dağlıca’ya gidebiliyor mu? Dağlıca’da bir alaylık asker var; komutanı çatışmada öldürüldü fakat kimse oraya gitmedi. Neden?" diye sordu. Karayılan, Dağlıca'nın hem karadan hem de havadan gerillanın kuşatması altında olduğunu savunurken,"Hiç kimse oraya giremez," dedi.

Bu nedenle devletin bir çok çatışmayı ve ölüm haberini kamuoyundan gizlediğini savunan Karayılan, şunları dile getirdi:

DAĞLICA'DA NELER YAŞANDI?

"Şimdi Oramar’da vurulan askerlerin 16’sını kamuoyuna açıkladılar; neymiş efendim, uzaktan kumandalı tuzakla yapılmışmış. ‘Hain tuzak’ diye başlık attılar. Orada yaşanan olay yalnızca bir mayının patlaması olayı değildir. Orada 5 gün boyunca kara çatışması oldu; geniş bir alanda cephe çatışması biçiminde savaş yaşandı; sonuç olarak Türk ordusu ilerleyemedi. Ordu, Gever’den (Yüksekoava) gelen cepheden Oramar’a doğru, daha Şitazin’a varmadan Doskî Vadisi’nde ilerleyemeyip tıkanınca kayıp vermeye başladı. Oramar’daki komutan, ‘gerilla güçleri hep ön cepheden çatışıyor, o zaman biz kuşatmayı arkadan delelim’ diyerek, biraz da yiğitlik taslayarak Oramar’dan zırhlı bir konvoyu yola çıkardı. O konvoy gelince arkadaşlarımız mayını devreye koydu. İşte ölen 16 asker bu gruptur."

"UZMAN ÇAVUŞ'UN CENAZESİ HALA BİZDE"

Karayılan, sivillerin gerillanın izniyle cenazeleri alıp devlete teslim ettiğini de söylerken, kendilerine hiç kimsenin teşekkür dahi etmediğini belirtti ve çarpıcı bir iddiada bulundu. Dağlıca'da yaşamını yitirenlerden Tolga Artuk isimli uzman çavuşun halen gerilla alanında durduğunu söyleyen Karayılan, "Ama bu uzman çavuşun cenaze töreninin yapıldığı basına yansıdı. Halbuki cenazesi burada. En azından üzerinden çıkan evraklar Tolga Artuk’a ait. Biz bunu kamuoyuna da açıkladık ama cenazeye sahip çıkan olmadı," dedi.

"CENAZEYİ TESLİM EDEBİLİRİZ"

Cenazeyi bazı STK’ler gelirse verebileceklerini, ailesine teslim edebileceklerini de söyleyen Karayılan, "DNA tespiti de yapılabilir" dedi ve şunları ekledi: "Ama Türk devleti Artuk’un cenaze töreninin yapıldığını basına yansıttı. Demek ki gömülen ya başka birinin cenazesi, ya da boş tabutu gömdüler. Zaten o çatışmada çok sayıda ölü vardı ama sadece kendilerine verdiğimiz 16 kişiyi ilan ettiler."

Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2015, 15:11
YORUM EKLE
YORUMLAR
canan
canan - 3 yıl Önce

ne zavallılık babası ben oğlumun cenazesini gördüm diyor yalan mı söyleyecek can evinden parçalanmış bir adam acısı üzerinde propaganda yapmak ölüsevicimisin nesin

mısafır
mısafır - 3 yıl Önce

sallıyor butun videoları goruntulerı görduk dünya alem bılıyor

04 dogubeyazıt
04 dogubeyazıt - 3 yıl Önce

Gıdın o zaman cenazeyı alin . Ellerındeymis doğrudur bence

ali kemal
ali kemal - 3 yıl Önce

Cenazeler üzerinden lafı evirip çevir me karayılan.zaten kirli bir savaş var ortada.umarım en yakın zamanda faşist zihniyet demokrat güçlere yenilir de sende böyle konusmasin