Karayılan'dan Silopi'de 4 sivilin öldüğü saldırıyla ilgili açıklama

Sivil ölümlerine dikkat çeken Karayılan, 'Bu olayı araştıracağız, bizim perspektifimize göre eylemlerin uygulanmasında katiyen sivillere zarar verilmemesi gerekir' dedi

Karayılan'dan Silopi'de 4 sivilin öldüğü saldırıyla ilgili açıklama

PKK Yürütme Komitesi Üyesi Murat Karayılan, Sgeçtiğimiz günlerde Şırnak'ın Silopi ilçesinde meydana gelen ve 4 sivilin yaşamını yitirdiği patlamayla ilgili konuştu.

ANF'deki habere göre; 4 sivilin öldüğü, 5'i polis 19 kişinin yaralandığı olayla ilgili 'özeleştiri' de yaparken, şunları ifade etti:

"Silopi’de yaşanan olayla ilgili ise, şu ana kadar örgütsel kanallardan bize ulaşan herhangi bir bilgi yok. Yalnızca basından, Silopi’de işgalci Türk güçlerine karşı bir eylem yapılmak istendiğini, bu esnada 4 sivil insanımızın yaşamını yitirdiğini öğrendik.

"Eğer bu haberlerde söylenenler doğruysa, bu bir suç durumudur. Çünkü bizim perspektifimize göre eylemlerin uygulanmasında katiyen sivillere zarar verilmemesi gerekir. Bu konudaki risk ihtimali sıfır olmalı. Eylem yerini ve zamanını buna göre belirlemek gereklidir. Bu olayın aslını şu an bilmiyoruz ama şimdiden olayda yaşamını yitiren insanlarımızın ailelerine başsağlığı diliyorum ve üzüntümü dile getiriyorum.

"Herkes bilmeli ki, bu olayı araştıracağız; gerçekten kim yapmış, nasıl yapmış ve neden böyle bir sonuca yol açmış; bunu ortaya çıkaracağız.

"Silopi halkı, yurtsever, çoğunlukla bu hareketle yürüyen bir halktır. Kaldı ki bu hareketle yürümese bile bizim tarzımızda sivil insanlarımızın yaşamını yitirmesine yer yoktur. İrade dışı yaşanan bazı olaylar bu gerçekliği değiştirmez. Dolayısıyla bu olayın soruşturması yapılacak ve üzerinde durulacaktır. Ama başta da belirttiğim gibi, örgütsel yollardan oradan henüz bir bilgi almış değiliz.

SİLOPİ'DEKİ PATLAMA

Şırnak'ın Silopi ilçesinde, 30 Mayıs Pazartesi günü, polis servis aracının geçişi sırasında meydana gelen patlamada 4 sivil hayatını kaybetmiş, 5'i polis 19 kişi de yaralanmıştı.

Patlama sırasında iki ev de yıkılmıştı.

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2016, 18:26
YORUM EKLE