'Karantina sonrası kadına yönelik şiddet arttı'

CHP Kadın Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı, evlerde kadına yönelik şiddet olaylarında artış yaşandığı uyarısında bulundu

'Karantina sonrası kadına yönelik şiddet arttı'

CHP Kadın Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle sosyal izolasyon süreci ve karantina sonrasında evlerde kadına yönelik şiddet olaylarında artış yaşandığı uyarısında bulundu. 

Karantinayla birlikte artan şiddet olaylarına ilişkin tavsiyelerde bulunan Karabıyık, salgının, güvenlik güçleri tarafından şiddet vakaları ile uğraşmamak için mazeret olarak kullanılmaması gerektiğini belirtti.

Salgın hastalık döneminde kadınların var olan haklarının askıya alınmadığı mesajı içeren kamu spotlarının sık sık kamuoyuyla paylaşılmasını isteyen CHP’li Karabıyık, artan şiddete karşı şu önerilerde bulundu:

-Her ilde şiddete uğrayan kadınların başvurabileceği bir hastane belirlenmeli.

-“Salgın hastalık döneminde kadınların var olan haklarının askıya alınmadığı” mesajı kamu spotlarıyla sıklıkla tekrar edilmeli. Salgın, kolluk kuvvetleri tarafından şiddet vakaları ile uğraşmamak için mazeret olarak kullanılmamalı.

-Kadın destek uygulaması KADES tanıtılmalı ve kullanımı teşvik edilmeli.

-Kadınların güvenliğini ve sağlığını garanti altına alacak protokoller içeren acil durum planları yapılmalı. Kadın sığınma evlerindeki sağlık ve hijyen uygulamaları en üst standartlarda tutulmalı.

Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2020, 18:30

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER