Kanal D'ye 'Katil Erdoğan' pankartı göründü davası

Kanal D televizyonu hakkında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret edildiği gerekçesiyle 4 gazeteci hakkında dava açıldı

Kanal D'ye 'Katil Erdoğan' pankartı göründü davası
'Kanal D Haber Günaydın' programı sunucusu İrfan Değirmenci, Kanal D Televizyonu Haber Genel Yayın Yönetmeni Süleyman Sarılar, Haber Müdürü Fevzi Yeniçeri ve haber editörü Ali Ekber Aydın hakkında "basın ve yayın yoluyla cumhurbaşkanına hakaret" suçundan 5 yıl 4 ay hapis istemiyle yargılanmalarını istendi.

30 Eylül 2015 tarihinde yayımlanan 'Kanal D Haber Günaydın' programında, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın seçim çalışmaları kapsamında Almanya'da düzenlenen mitingle ilgili haberin arka plan görüntülerinde 'Katil Erdoğan' yazılı pankartın görünmesi Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nın başlattığı soruşturmaya gerekçe gösterildi.

Hürriyet'ten Burcu Purtul Uçar'ın haberine göre, Başsavcılık, program sunucusu İrfan Değirmenci, Kanal D Televizyonu Haber Genel Yayın Yönetmeni Süleyman Sarılar, Haber Müdürü Fevzi Yeniçeri ve haber editörü Ali Ekber Aydın'ın "basın ve yayın yoluyla cumhurbaşkanına hakaret" suçundan 5 yıl 4 ay hapis istemiyle yargılanmalarını istedi.

'İDDİANAME KABUL EDİLDİ'

İddianamede haber verme özgürlüğünün demokratik toplumlarda vazgeçilmez bir hak olduğu ancak bu hak ve görevin kötüye kullanılmaması, abartılı, incitici, küçültücü ifadelerden ve görüntülerden kaçınılması gerektiği belirtildi.

Bir siyasi partinin toplantısının haber yapılması basının haber verme özgürlüğü içerisinde değerlendirilse de aynı haberde Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı'nı katil olarak niteleyen pankartın birden çok gösterilmesinin açıkça muhatabına hakaret olarak değerlendirilmesi gerektiği anlatıldı. Bakırköy 39. Asliye Ceza Mahkemesi iddianameyi kabul etti.

(Kaynak: Hürriyet)

Güncelleme Tarihi: 27 Ocak 2016, 08:04

Demokrat Haber'e destek vermek ister misiniz? >>>

YORUM EKLE
YORUMLAR
Azad
Azad - 4 yıl Önce

Kimse nin bir yalan soyledigi yok erdoga dupe duz katil bunu butun dunya biliyor zaten bu bir sir erdogan cok acimasiz bir katil

SIRADAKİ HABER