Kanada, Ezidiler için Irak'a ekip gönderiyor

Kanada, Ezidilerin maruz kaldığı uygulamaları, 1948 Birleşmiş Milletler Soykırım Konvansiyonu kapsamında resmen soykırım olarak tanıyor

Kanada, Ezidiler için Irak'a ekip gönderiyor

Kanada yönetiminin, Irak'ta kalan Ezidilerin durumunu tespit etmek üzere bu ülkeye bir ekip göndereceği bildirildi.

Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanı John McCallum, parlamentoda yaptığı açıklamada, Ezidileri karşılaştıkları soykırımdan kurtarmak için bir karar aldıklarını söyledi.

Son derece ciddi olarak nitelendirdikleri bu sorunu tanımak ve zorluklarını anlamak istediklerini vurgulayan McCallum, "Bakanlığımıza bağlı bir keşif grubu Irak'a giderek, sorunu yerinde gözlemleyerek, olası eylem sürecine esas olacak gerçekleri saptayacak" dedi.

Bakan McCallum'un ofisinden yapılan yazılı açıklamada ise söz konusu ekibin güvenliği için nereye gideceği ya da kimlerle görüşeceğine ilişkin detay verilmeyeceği ancak heyetin bir-iki hafta içinde Irak'ta olacağı kaydedildi.

Kanada Dışişleri Bakanı Stephane Dion, ilk olarak 2014 yılında IŞİD'in hedefi haline gelen ve birçoğu kaçarak Türkiye'ye sığınan Ezidilerin soykırım tehlikesi yaşadığını açıklamıştı.

Kanada, Ezidilerin maruz kaldığı uygulamaları, 1948 Birleşmiş Milletler Soykırım Konvansiyonu kapsamında resmen soykırım olarak tanıyor.

(Kaynak: Sputnik)

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2016, 16:33
YORUM EKLE