Kamulaştırmaya tepki: Kamulaştırma değil işgal

4 ilde uygulanacak kamulaştırma kararı Resmi Gazete’de yayımlandı

Kamulaştırmaya tepki: Kamulaştırma değil işgal

Diyarbakır, Hakkari, Mardin ve Şırnak için verilen ‘acele kamulaştırma’  kararına halk tepki gösterdi.

Diyarbakır, Hakkari, Mardin ve Şırnak'ı kapsayan acele kamulaştırma kararları, toplamda 120 bin metrekareyi kapsıyor ve bu alanlara büyük karakolların inşa edilmesi planlanıyor.

Hatice Kamer’in BBC’de yer alan haberine göre Cizre’den avukat Sevim Ölmez, karara tepki göstererek söz konusu mahallelerde kamulaştırılan alanların yerleşim yerleri olduğunu söyledi.

‘HALK HUZURSUZ’

Yafes, Nur ve Cudi’nin çatışmaların yaşandığı bölgeler olduğuna dikkati çeken Sevim Ölmez, Yafes’te sadece boş arsaların değil, binaların ve evlerin de kamulaştırmaya dahil edildiğini, bu durumun hem güvenlik açısından sorun yaratacağını hem de halkta huzursuzluğa neden olacağını savundu.

Kamulaştırmada kamu yararı arandığını hatırlatan Ölmez, bölgede birçok ilde alınan kamulaştırma kararının kamu yararını gözetmeyen siyasi kararlar olduğunu ifade ederek, kararın henüz çok yeni olduğunu, mülkleri kamulaştırılan birçok Cizrelinin daha durumdan haberdar olmadığını ifade etti.

Avukat Sevim Ölmez İlçe merkezindeki mahallelerde güvenlik bölgesi kullanımına uygun olmadığını söyleyerek "Cizreliler yaralarını sarmaya çalışırken, devletin evlerini, mahallelerini kamulaştırma adıyla işgal etmesi çok yanlış” sözleriyle karara tepki gösterdi.

‘BİNLERCE İNSAN MAĞDUR OLACAK’

Acele kamulaştırılan yerlerden biri de 23 Mart’ta ilan edilen sokağa çıkma yasağı devam ettiği Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde.

Operasyon ve çatışmaların sürdüğü ilçede Eskikışla mahallesinde tek parselde 23 bin 342 metrekare alan kamulaştırıldı.

Belediye Eş Başkanı Adile Kozay, kamulaştırma haberini basından öğrendiklerini anlatarak, Eskikışla'da kamulaştırılan yerin Yüksekova’nın eski çarşısı olduğunu, belediyenin daha sonra o bölgede Musa Anter adında bir park yaptığını ifade etti. Kozay, sadece parkın değil birçok evin de kamulaştırıldığını aktardı:

"Yasaktan dolayı dışarıya çıkmamız pek mümkün olmuyor. Ama aldığımız duyuma göre Musa Anter Parkı kamulaştırılmadan önce yıkılmış ve o alan karakola dönüştürülmüş. Aynı şekilde Eskikışla Mahallesi’nde kamulaştırma kararı alınan mahallede evlerin yakılıp yıkıldığı haberleri geliyor. Kamulaştırma gerekçesi ile evler yıkılıyor. Çatışmalardan dolayı mahalleden ayrılan insanlar, evlerine bir daha dönemeyecekler. Bu kararla birlikte 3-4 bin insan mağdur olacak."

‘HALK BELEDİYEDEN YARDIM İSTİYOR’

İki mahallesinde kamulaştırmaların yapıldığı Mardin'in Kızıltepe ilçesinde Belediye Eş Başkanı İsmail Asi, konuyu basından duyduklarını, kamulaştırmanın yapıldığı mahallelerinin şehrin merkezinde olduğunu söyledi.

Her iki parselin de boş arazi olduğunu aktaran Asi, Medya Mahallesi’nde kamulaştırılan arazi sahibinin belediyeye gelerek yardım istediğini anlattı.

Arazi sahibine kararın dün iletildiğini söyleyen Asi, arazi sahibinin belediyeden yardım istediğini, yasal olarak da yapılacak bir şeyin olmadığı için yardımcı olamadıklarını söyledi:

“Biz bu yanlış kararın karşısındayız. Hem belediye hem de halk bu karardan rahatsız, İlçe merkezinde zaten birçok karakol var, şehrin en işlek yerine yapılacak büyük karakollar ancak sadece huzursuzluğu arttırır."

BAĞLAR

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 6 bin 300 parsel için çıkan acele kamulaştırma kararının ardından, bu sefer Bağlar ilçesinde de kamulaştırma kararları alındı.

Bağlar Belediyesi imar Müdürü Şiyar Ekinci, bir erkek yetiştirme yurdu ile yıllardır hizmet veren sağlık merkezinin kamulaştırma kararı çıkarılmadan yıkıldığını hatırlattı.

Ekinci, Bağlar’da acil kamulaştırılan üç parselin, yaklaşık 4 bin metrekareye denk geldiğini ve söz konusu yerlerde birçok evin olduğunu belirtti.

Kamulaştırma kararının imar planlamasına aykırı olduğunu savunan Ekinci, mahallelerin ortasına yapılacak karakolların yerleşim yerlerinin yapısını bozulmasına ve şehrin sosyal yapısının değişmesine neden olacağını savundu.

Bu konuda görüşlerini almak üzere Diyarbakır Valiliği, AKP Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu ve AKP Diyarbakır İl Başkanı Muhammed Akar’a da ulaşmaya çalıştık ancak henüz yanıt alamadık.

‘SUR’DA 6 BİN YILLIK YAŞAM SON BULUYOR’

Diyarbakır Barosu Başkan yardımcısı Ahmet Özmen, Bakanlar Kurulunca yapılan kamulaştırma kararında idari işlemin neden yapıldığının açıklanması gerektiğini belirterek Sur ilçesindeki kamulaştırma kararında neden gösterilmediğini bu yüzden de kararı Danıştay’a taşıdıklarını hatırlattı.

Özmen, kamu menfaati için kamulaştırmanın yapılması gerektiğini belirterek son kararların hiçbirinde kamu menfaatinin gözetilmediğini savundu ve “Aksine kamuya ait mallar kamulaştırılıyor. Örneğin vakıflara ait kiliseler, camiler de kamulaştırılmış” dedi.

Özmen, “Sur’da yüzde 80’nin üzerinde bir alan kamulaştırılacak. Meskun mahalin yüzde 90’ı boşaltılacak. Bu da Sur’da 6 bin yıldır devam eden kesintisiz yaşamın sonu demek oluyor" diye konuştu.

Başbakan Davutoğlu’nın Diyarbakır ziyaretine de değinen Özmen, “Başbakan kürsüde kendi projesini anlattı ama bu halka ne olacak ona değinmedi. Söz konusu yerlerde karakollar inşa edilecek ama bu alanlar karakol için ziyadesiyle büyük alanlar. Bu da kamulaştırmanın güvenlikçi bakış açısıyla yapıldığının en somut delili oluyor” diyerek karara tepki gösterdi.

Diyarbakır Barosu’ndan sonra Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi de Bakanlar Kurulu’nun Sur ilçesindeki “acele kamulaştırma kararı” ile belediyeye ait 174 taşınmaza el konulmasını yargıya taşıyarak, yürütmenin durdurulması ve iptali istemiyle Danıştay’a başvurdu.

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2016, 14:58

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER