Kamp Armen’in Ermeni halkına iadesi talep edildi

Devletin tartışmalı bir uygulamasıyla 1982 yılında gasp edilen Tuzla’daki Ermeni yetimhanesi Kamp Armen’in Ermeni halkına geri verilmesi talep edildi

Kamp Armen’in Ermeni halkına iadesi talep edildi

Hrant Kasparyan / Demokrat Haber

1915 Ermeni Soykırımı’nın ardından, Anadolu’nun farklı kentlerinde hayatta kalan Ermeni yetimlerin toplandığı bir yetimhanenin yazlık konutu olarak Ermeni toplumu tarafından 1962 yılında Tuzla’da kurulan ve asıl adı ‘Kamp Armen’ olan Tuzla Ermeni Yetimhanesi’nin Ermeni halkına iade edilmesi talebiyle bugün İstanbul Beyoğlu’nda eylem düzenlendi.

Devletin tartışmalı bir uygulamasıyla 1982 yılında el konulan Kamp Armen’in Tuzla’daki binası hakkında verilen yıkım kararının 5 Mayıs’ta uygulamaya geçilmesinin ardından yıkım işlemlerini durdurmak için girişimlerde bulunan Kamp Armen Dayanışması, 1500’ü aşkın çocuğa ev sahipliği yapmış olan kampın Ermeni halkına iade edilmesini talep etti.

Nor Zartonk, HDP Tuzla İlçe Teşkilatı, DSİP, Dört Ayaklı Şehir Platformu, Yeryüzüne Özgürlük Derneği, İstanbul Kent Savunması ve bağımsız bireylerden oluşan Kamp Armen Dayanışması, yıkım işlemlerinin devam ettirilmemesi için 17 gündür Tuzla’daki kampta tutulan nöbete devam ederken, Dayanışma’nın çağrısıyla bugün Beyoğlu’nda yapılan eylemde, “Kamp Armen, Ermeni halkına iade edilsin” pankartı açıldı.

Beyoğlu’ndaki Tünel Meydanı’nda bir araya gelen yüzlerce eylemci, Ermenice, Kürtçe ve Türkçe sloganlar atarak Galatasaray Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti.

HDP İstanbul milletvekili adayları Filor Uluk, Murad Mıhçı, Garo Paylan, avukat Erkan Metin ve CHP İstanbul milletvekili adayı avukat Selina Özuzun Doğan ile Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy da yürüyüşe katılarak destek verdi.

Kamp Armen Dayanışması adına Galatasaray Meydanı’nda Türkçe ve Ermenice okunan basın açıklamasında, Kamp Armen’in tapusunun mülkün asıl sahibi olan Gedikpaşa Ermeni Protestan Kilisesi Vakfı’na iade edilene dek mücadelenin devam edeceği vurgulandı.

Kamp Armen Dayanışması adına basın açıklamasını okuyan Nor Zartonk eşsözcüsü Sayat Tekir, kolektif bir hafıza mekânı olan Kamp Armen’in gasp edilmesiyle, soykırımcıların utanç verici geleneğinin devam ettirildiğine dikkat çekti.

“KAMP ARMEN DİRENİŞİ, YÜZ YILLIK ADALETSİZLİĞİN İSYANIDIR”

Tekir açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“1962 yılında Tuzla’da kurulan Kamp Armen, 1915 Ermeni Soykırımı’nın ardından, Anadolu’nun farklı kentlerinde hayatta kalan Ermeni yetimlerin toplandığı yegâne yetimhanenin, yaz kampı olarak işlev görüyordu. Satın alınışı tamamen yasal olmasına rağmen, 1979’da başlayan bir süreçle el konularak eski sahibine bilabedel iade edildi. O günden bu yana terk edilmiş bir vaziyette kalan, yetimhanenin çocuklarının emekleri ile inşa edilmiş binayı 17 gün önce yıkma girişimi, Ermeni halkı ve Tuzla halkının direnişi ile durduruldu.

Hrant Dink’in de aralarında bulunduğu 1500 çocuğun yetiştiği Kamp Armen’in alınması, devletin birçok azınlık vakfı taşınmazına uyguladığı gasp politikasının sadece bir tanesidir.

Bu topraklarda Ermenilere yaşam hakkı tanımayanlar, kolektif bir hafıza mekânı olan Kamp Armen’i gasp ederek soykırımcıların utanç verici geleneğini sürdürdü. Bu büyük suça, haksızlığa, zulme ortak olmamak için Kamp Armen’de direniş var. Kamp Armen direnişi 100 yıllık adaletsizliğe isyandır.

Dünyada ve Türkiye’de milyonların arkasında durduğu talebi gerçekleştirin: Kamp Armen’i gerçek sahiplerine, Ermeni halkına iade edin.

Mesele bir bina değil, tarihi bir adalet mücadelesidir. 17’nci gününde olan Kamp Armen direnişi ile 1936 Beyannamesi ve vakıf taşınmazlarının hukuksuzca gasp edilmesi, Türkiye toplumu tarafından artık bilinen bir gerçekliktir. Kamp Armen, gasp edilen Ermeni varlıklarından sadece biridir. Okullar, kiliseler, köyler, binalar acımasız bir baskı ve hukuksuzlukla Ermeni halkından -Müslüman olmayan tüm halkların başına geldiği gibi- çalınmıştır. Ermeni mezarlıkları, ibadethaneleri ve diğer menkuller de kasıtlı ve sistematik olarak tahrip edilmiş, yıkılmış ve ortadan kaldırılıp üstüne bambaşka binalar inşa edilerek toplumsal hafıza adeta silinmek istenmiştir.

Kamp Armen’in Ermeni halkına iadesinin bir başlangıç olmasını istiyoruz. Ermeni halkının ve aynı dertten mustarip olan tüm halkların gasp edilen kolektif varlıklarının, okulların ve kiliselerin sahiplerine iade edilmesini istiyoruz.

Kamp Armen’de çözüm herkes tarafından kabul edilmişken 17 gündür tapusunun Ermeni halkına hâlâ verilmemiş olması kabul edilemez. Direnişimiz, Kamp Armen’in tapusu vakfa verilene kadar sürecektir.

Kamp Armen direnişimize sahip çıkan her halktan, görüşten, inançtan insanlara teşekkür ediyoruz. Kötü günde Ermeni komşularının yanında olan vicdan sahibi çoğunluk, bugün de Kamp Armen’de Ermeni halkıyla yan yana durarak, kötü geçmiş ile yüzleşilebileceğini ortaya koymuş, bu coğrafyada tüm halkların eşit bir şekilde yaşayabileceği özgür bir geleceğe umutla bakmamızı sağlamıştır.

Kamp Armen direnişi, halkların eşit koşullarda, barış ve kardeşlik içinde bir arada yaşama çağrısıdır.

Kamp Armen, Hrant Dink’in emanetidir. Herkesi bu emanete sahip çıkmaya, Ermeni halkının yanında durmaya, kazanana kadar sürecek direnişimizi desteklemeye çağırıyoruz.”Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2015, 22:28

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER