'Kamp Armen iade edilmedi, Markar Esayan siyasi rant devşirmeye çalışıyor!'

Kamp Armen direnişi sürüyor

'Kamp Armen iade edilmedi, Markar Esayan siyasi rant devşirmeye çalışıyor!'

Kamp Armen Dayanışması'ndan Uraz Kaspar, kampın "mal sahibi" tarafından iade edildiği şeklindeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirtti. Kaspar, ‘Siyasi rant devşirmeye çalışan AKP Milletvekili Adayı Markar Esayan'ın kampın iade edildiği şeklindeki açıklamalarının tümünü yalanlıyoruz’ ifadelerini kullandı.

Hrant Dink'in de aralarında olduğu bin 500 çocuğun yetiştiği ve 6 Mayıs'ta iş makineleri sokularak yıkılmaya çalışılan Kamp Armen'de yıkıma karşı başlatılan ve birinci ayına giren direniş, yetimhanenin koşulları ve iade sürecindeki gelişmelere ilişkin olarak Nor Zartonk, Ermeni Kültürü ve Dayanışma Derneği'nde basın toplantısı düzenledi.

Kamp Armen Dayanışması üyeleri ve İHD Irkçılığa ve Ayrımcılığa Karşı Komisyon temsilcisi Meral Çıldır'ın da katıldığı toplantıda, salona katledilen Hrant Dink ve Sevag Balıkçı'nın fotoğrafları ile, "Kamp Armen Ermeni halkına iade edilsin" yazılı dövizler asıldı.

‘KAMP ARMEN’İN İADESİYLE İLGİLİ HABERLER YALAN’

Toplantıda ilk olarak konuşan Nor Zartonk temsilcisi Sayat Tekin, direnişin 30'uncu gününde olduğunu ancak kampın iadesiyle ilgili halen bir gelişme olmadığını söyledi. Kampın, "mal sahibi" Fatih Ulusoy tarafından iade edildiği şeklindeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirten Tekin, "Bu haberleri yapanları kınıyoruz" dedi. Tekin, Gedik Paşa Ermeni Vakfı avukatları, Fatih Ulusoy, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve hükümet temsilcileri arasında devam eden görüşmelerin son bir haftadır sadece Fatih Ulusoy ve hükümet arasında sürdüğü bilgisini de verdi.

'KAMP ARMEN’İ VAR GÜCÜMÜZLE KORUMAYA ÇALIŞIYORUZ’   

Ardından Kamp Armen Dayanışması adına yapılan basın açıklamasını Uraz Kaspar okudu. Direnişin 30'uncu gününde, dozerlerin bir yanını yıktığı, Hrant ve Rakel Dink ile bin 500 çocuğun emaneti olan Kamp Armen'i var güçleriyle korumaya çalıştıklarını söyleyen Kaspar, "30 gündür sadece kampın iadesini beklemedik. Aynı zamanda kamp binasında ve bahçesinde çocukların kampı yaptıkları irade ve ruhla yeni bir kolektif yaşam inşa etmeye çalıştık" dedi.

'ÖZVERİLİ DESTEKLER UMUDUMUZU FİLİZLENDİRDİ’       

Direnişin başından bu yana Tuzla Sahilime Dokunma Platformu, İstanbul Kent Savunması, Kuzey Ormanları Savunması, Karadeniz İsyandadır Platformu, TMMOB, Kazova İşçileri, Limter-İş, Eğitim- Sen ve Tuzla tersane işçilerinin direnişin yanında yer aldığını belirten Kaspar, "İlk günden bu yana sürdürülen özverili destekler yeni bir dünyaya dair umudumuzu her gün biraz daha filizlendirdi" dedi.

'MARKAR ESAYAN SİYASİ RANT DEVŞİRMEYE ÇALIŞIYOR’     

Son dönemde, Kamp Armen'in iade edildiğine dair ortaya atılan iddiaların hiçbir gerçekliğinin olmadığını vurgulayan Kaspar, şöyle devam etti: "Ne Kamp Armen iade edildi ne de ortada kazanılmış bir zafer var. Siyasi rant devşirmeye çalışan AKP Milletvekili Adayı Markar Esayan'ın kampın iade edildiği şeklindeki açıklamalarının tümünü yalanlıyoruz. Bu açıklamaya yer veren tüm yayın organlarını kınıyor ve kendilerini bu haberleri tekzip etmeye çağırıyoruz."

‘KAMP ARMEN KOŞULSUZ, ŞARTSIZ ASIL SAHİBİNE TESLİM EDİLSİN’

Kamp Armen'in koşulsuz, şartsız asıl sahibi olan Ermeni halkına iade edilmesi gerektiğini belirten Kaspar, "Başından beri bize ait olan kampımız 'belirli şartlar öne sürülerek', 'bağış' adı altında yine bizlere sunulmak isteniyor. Taleplerimizi tümüyle karşılanana kadar, her türlü koşulda direnişimiz devam edecek" diye konuştu. (DİHA)

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2015, 14:04

Demokrat Haber'e Bağış Yap >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER