Kamp Armen'de direniş 10. gününde

Kampta nöbet tutanlar, kampın mülkiyetinin, kampın asıl sahibi olan Gedikpaşa Ermeni Protestan Kilisesi Vakfı'na iadesini istiyor

Kamp Armen'de direniş 10. gününde

Aralarında Hrant Dink, Rakel Dink’in de bulunduğu 1500’den fazla Ermeni çocuğu yetiştiren Tuzla’daki Ermeni Yetimhanesi Kamp Armen'in yıkımı üzerine kampta toplananların direnişi 10. gününde. Kampın yeniden hayata geçirilmesi, canlandırılması ve yıkılmaması için kampta nöbet tutanlar, kampın mülkiyetinin, kampın asıl sahibi olan Gedikpaşa Ermeni Protestan Kilisesi Vakfı’na iadesini istiyor.

Yıllarca birçok Ermeni yetim çocuğa bir yuva, eğitimhane ve sosyal merkez olan Kamp Armen’in yıkımına, 6 Mayıs’ta başlanmış, mahallelinin ve duyarlı insanların tepkileri ile yıkım, aynı gün durdurulmuştu. Üçte bir oranında yıkılan kampın yıkımına devam edilmemesi için Kamp Armen’de toplananlar, on gündür bekleyişini sürdürüyor ve kampın tüm işlerini birlikte yaparak hem dayanışmayı esas alan ortak bir yaşam örüyor hem de kampın yeniden hayata geçirilmesi için çalışıyor.

'KAMP İADE EDİLENE DEK BURADAYIZ'

Öncelikli taleplerinin kampın Ermeni toplumuna iade edilmesi olduğunu ifade eden Nor Zartonk üyesi Norayr Olgar, "Ermeni yetim çocuklarının kendi emekleriyle inşa ettiği bu kampın yıkılmaması için on günden beri Kamp Armen’deyiz. Burada birçok kesimden insan, bu kampın yıkılmaması için nöbet tutuyor, yine birçok insan buraya gelemese bile ihtiyaçları karşılayarak dayanışıyor. Kampın akıbeti ile ilgili müzakereler sürüyor. Kampın tapusu, Ermeni halkına şartsız koşulsuz iade edilene dek buradan ayrılmayacağız" diye konuştu.

CUMARTESİ BASIN AÇIKLAMASI, PAZAR KONSER

On günden beri çeşitli etkinlikler, atölyeler ve söyleşilerin düzenlendiği Kamp Armen’de Cumartesi (yarın) saat 14:00'te basın açıklaması yapılarak kampın güncel durumu hakkında bilgilendirme yapılacak. Pazar günü de kampta Kardeş Türküler konseri olacağını duyuran Nor Zartonk, tüm duyarlı kesimleri kampa davet ederek hak gasbı olarak ortaya çıkan bu adaletsizliğin ortadan kaldırılması için dayanışma çağrısında bulundu. (ETHA)

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2015, 17:29
YORUM EKLE