'Kafana sıkan çeviğin ellerinden öperim' diyen polise 2 yıl isteniyor

Berkin Elvan'ın ölümüne neden olan polisi öven polisin davası bugün görüldü

'Kafana sıkan çeviğin ellerinden öperim' diyen polise 2 yıl isteniyor

Berkin Elvan'ın cenazesinin kaldırıldığı gün Facebook hesabından, ''Kafana sıkan çeviğin ellerinden öperim'' paylaşımında bulunan polis memuru Ufuk Ç. hakkında, “Suçu ve suçluyu övme'' suçundan 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle açılan davaya başlandı.

Mağdur sıfatıyla davaya katılan Berkin Elvan babası Sami Elvan, “Bu yazıları yazan sanık polis memurudur. Bu şekilde yazılar yazdıysa en ağır şekilde cezalandırılmasını istiyorum'' dedi. Ailenin avukatı Şerif Özgür Urfa ise “Sanık, 14 yaşında bir çocuğun öldürülmesinden keyif alan patolojik bir vakadır'' dedi.

İstanbul 51. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın ilk duruşmasına sanık polis memuru Ufuk Ç., katılmazken, Berkin Elvan'ın babası Sami Elvan ve annesi Gülsüm Elvan ile 21 avukatı katıldı. Berkin Elvan'ın cenazesinin kaldırıldığı gün sanık polis memuru Ufuk Ç.'nin, Facebook hesabında yaptığı paylaşımı fark ederek şikayetçi olup davanın açılmasını sağlayan Elif Zelal Şeker, Selin Aksoy ve Özge İnce de "müşteki" sıfatıyla duruşmada hazır bulundular.

Hürriyet'te yer alan habere göre Berkin Elvan'ın babası Sami Elvan, müştekilerin şikayeti üzerine sanığın Facebook paylaşımından haberdar olduğunu belirterek, şunları söyledi:
"Biliyorsunuz, sıkıntılarımız vardı takip edemedik. Bu olay nedeniyle yoğun günler geçirdik. Sanığın Facebook hesabı üzerinden bu şekilde yazılar yazdığını bize yardımcı olan ve benden önce ifade veren arkadaşlar tespit etmişler. Ben onların söylemesi üzerine öğrendim. Bu yazıları yazan sanık polis memurudur. Bu şekilde yazılar yazdıysa en ağır şekilde cezalandırılmasını istiyorum. Ayrıca diğer suçlardan da soruşturulmasını istiyorum. Davaya katılmak istiyorum.''

Söz alan avukat Şerif Özgür Urfa, polis memuru hakkında yapılan disiplin soruşturmasının akıbetinin sorulmasını isteyerek, "Sanık, 14 yaşında bir çocuğun öldürülmesinden keyif alan patolojik bir vakadır" dedi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Teftiş Kurulu Başkanlığı'na yazı yazarak sanık polis memuru hakkında yürütülen disiplin soruşturmasının onaylı bir örneğini isteyen mahkeme, sanık polis memurunun ölüm tarihinde izinli olup olmadığının sorulmasına karar verdi. Polis memurunun atandığı Karaman Asliye Ceza Mahkemesi'ne yazı yazarak talimatla ifadesinin alınmasına karar veren mahkeme, duruşmayı erteledi.

 

Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2014, 12:36

Demokrat Haber'e Bağış Yap >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER