Kadir Şeker’e yönelik ‘kiralık katil’ suçlamaları düştü

Suçlamalara delil olarak gösterilen mesajların sahte olduğu belirlendi.

Kadir Şeker’e yönelik ‘kiralık katil’  suçlamaları düştü

Konya’da üniversiteye hazırlanan Kadir Şeker, sokakta şiddet gören Ayşe Dırla’yı kurtarmak isterken çıkan arbedede Özgür Duran hayatını kaybetmişti. Kadir Şeker’in sanık olduğu olayda ölen Özgür Duran’ın annesi Mübeyyen Güner Dalkılıç ve kardeşi Niyazi Remzi Duran, “Bu planlı bir cinayet” diyerek savcılığa başvurmuştu. Aile, Ayşe Dırla, sevgilisi Murat Hanlı, eski kocası ve kız kardeşi Figen Dırla’nın da aralarında bulunduğu 8 kişiden şikâyetçi olmuştu. Şeker’in ‘kiralık katil’ olduğunu iddia eden Dalkılıç, delil olarak da Kadir’in adının geçtiği bazı Instagram mesajlarını göstermişti.

PARA İÇİN KOMPLO KURMUŞLAR

Hürriyet’ten Musa Kesler’in haberine göre Konya Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturmada, Instagram mesajlarının sahte olduğu anlaşıldı. Dilekçeyle birlikte savcılığa verilen mesajlara göre ‘demirelozcanan’ adlı bir Instagram hesabından ‘adarcananyazcan’ adlı hesaba “Kadir parka yerleşti Murat, haberin olsun. O it gelmek üzere dikkat et, görmesin seni” mesajları atıldı. Cevaben de “Tamam gülüm” mesajı geldi. Tarih ve saat bilgisi olmayan mesajlar, Kadir’in planın içinde olduğu intibası yaratmak için oluşturulduğu belirtildi.

Mesajları ölen Özgür Duran’ın Yusuf Özten adlı arkadaşının hazırladığı kaydedildi. Amacının ise ‘Elimde cinayete dair bilgi var’ diyerek Özgür’ün ailesinden para almak olduğu belirtildi. Duran’ın annesini ve avukatını arayan Yusuf Özten, yazışmaların Ayşe Dırla ile sevgilisi Murat Hanlı arasında geçtiğini, Özgür’ü öldürtmeyi böyle planladıklarını anlattı. Mesajlardaki ‘Kadir’ adlı kişinin de Kadir Şeker olduğunu öne sürdü. Ayrıca Özgür’ün kendisine 5 bin lira borcu olduğunu, bu parayı da ödemelerini istedi. Elindeki bilgileri anlatmak için de ayrıca para talep etti.

SUÇU BAŞKASINA ATTI

İfade veren Yusuf Özten, “Özgür benim eski arkadaşım, uyuşturucudan cezaevine girdim, çıkınca Özgür’ün öldürüldüğünü öğrendim” dedi. Özten kendisini, Özgür Duran’ın Ali adlı bir başka arkadaşının yönlendirdiğini “Özgür’ün annesinden 5 bin lira alacağım var, dediğimi yap gerisine karışma” dediğini iddia etti. Özten, Instagram mesajlarının da Ali’den geldiğini söyledi. Özten “Özgür’ün annesi Antalya’ya gitmem için para gönderdi. Gitmedim. Tehdit etmeye başladı. CİMER’e başvurdum. Özgür’ün ailesi, bana yalancı şahitlik yapmayı teklif etti” dedi.

Savcılık Instagram mesajlarının sahte olduğunun altını çizerek takipsizlik verdi. Kadir Şeker’in azmettirildiğine ilişkin bir soruşturmaya gerek olmadığını belirtti.

‘HAKKIMIZI ARAYACAĞIZ’

Şeker Ailesinin avukatı Emrah Daylan, Kadir Şeker’in ‘kiralık katil’ suçlamasından aklandığını, olayın komplodan ibaret olduğunu söyledi. Avukat Daylan, “Bu olay Kadir’e nasıl bir komplo kurulmaya çalışıldığını gösteriyor. Karşı tarafın Kadir’i suçlamak için neler yapabileceğini, ne tür ilişkiler ağı içinde olduğunu da görüyoruz. Hukuki haklarımızı kullanacağız” dedi.

NE OLMUŞTU?

Konya’da 5 Şubat 2020’de sokakta şiddet gören Ayşe Dırla’yı kurtarmak isterken çıkan arbedede Özgür Duran’ın hayatını kaybetmesine ilişkin davada yargılanan Kadir Şeker, 'kasten öldürme' suçundan ömür boyu hapse çarptırılmıştı. Suçun "haksız tahrik" altında işlendiği gerekçesiyle ceza, önce 15 yıla ardından Şeker'in duruşmadaki iyi hali de göz önünde bulundurularak 12,5 yıla indirilmişti. Konya Bölge Adliye Mahkemesi'nce Konya 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nin verdiği kararı bozmuş, yargılamanın yeniden yapılması için dosya, geri gönderilmişti.

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2021, 15:16

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER