Kadir İnanır'dan 'Yaşasın halkların kardeşliği' yazısı

Hayatının en güzel yıllarını 'barış' davası uğruna yaşadığını dile getiren İnanır, 'Birbirimize sarılıp, yüksek sesle BARIŞ diye bağırmaktan başka çaremiz yok' dedi

Kadir İnanır'dan 'Yaşasın halkların kardeşliği' yazısı

'Akil İnsanlar' heyetinde de yer alan sinema oyuncusu Kadir İnanır, aylık KAFA dergisinin 13’üncü sayısı için kaleme aldığı yazısında, kalıcı barışın sağlanması için sürdürdüğü mücadeleden vazgeçmeyeceğini vurguladı. İnanır, "Birbirimize sarılıp, yüksek sesle BARIŞ diye bağırmaktan başka çaremiz yok," dedi.

Taraf'ta yer verilen habere göre; Kadir İnanır, KAFA dergisindeki "Yaşasın halkların kardeşliği" başlıklı yazısında, sanatçıların uygar toplumların önemli kanaat önderleri olduğunu dile getirdi ve şunları yazdı:

"Onların attığı adım, toplum katında hemen gerçeklik kazanır, etkisi geometrik olarak büyür. Sanatçıların ülkenin çağın gerisinde kalmış temel sorunlarını ortadan kaldırma ya da bu sorunlara karşı duyarlı olması tavrı; ürettikleri eserler kadar önemlidir. Sanatçı, sana gücüyle, aydınlanmacı gücünü birlikte kullandığında, o ülkedeki insanlık bir sanat eseri güzelliğinde büyür, yüceleşir."

MÜCADELE ETTİM

"Ben 46 yıl sürdürdüğüm sanatçı yaşamım boyunca hep bu düşünceleri öne sürdüm, savundum," diyen İnanır, ülkenin geri kalmışlığının tarihini, aydınlık sayfalara taşımak için mücadele ettiğini belirtti.

KARŞI ÇIKAN ZAVALLILARA İNAT VAZGEÇMEYECEĞİM

Başarısını barış sürecine verdiği destekten dolayı hazmedemeyenlerin de olduğunu söyleyen İnanır, şunları yazdı:

"Onları barışın ve insanlığın yüce değerleriyle baş başa bırakıyorum. Gün gelecek bu tavırlarından utanacaklar.

Dünya dilleri arasındaki kelimeleri yarıştırsınlar, birinciliği BARIŞ’a verirler.

Kurtuluş döneminde verilen savaş, kuruluş döneminde barışa dönüştürülemediği için kavgalar başladı. Savaşa dönüştü. Eğer bir ülkede sınıf mücadelesi var ve özgürlük isteniyorsa, kazananlar hep onlar olmuştur.

Dünyanın çatışma bölgelerini dolaşıyorum. Barışa uzanan yollardaki çekilen çileleri, ölümleri yerinde izliyorum. Ülkemizdeki çatışma ortamı ortadan kalksın, kalıcı barışa dönüşsün diye durmadan koşturuyorum. Hayatımın en güzel yıllarını bu dava uğruna yaşıyorum. Karşı çıkan zavallılara inat, sonuna kadar da bu mücadeleden vazgeçmeyeceğim."

KAFATASI MİLLİYETÇİLİĞİ NEDEN SAVUNULUYOR?

Türkiye’nin topraklarını karış karış dolaştığını, her köşesinde bir film çektiğini, bu ülke ve insanlarına üstün bir saygıyla sevdalandığını anlatan ünlü oyuncu, "Anlayamadığım: Bu güzel ve büyük ülkedeki kafatası milliyetçiliği ve karanlık kafa yobazlığı çağımızda neden savunuluyor?" diye sordu.

HEP BERABER BU MUTLULUĞU YAŞAMANIN TEK SLOGANI VAR: YAŞASIN BARIŞ!

İnanır, yazısını şu cümlelerle sonlandırdı:

"Bizdeki bu yapılanma kesin-kes, dünyanın en güzel ülkesinin, önüne kesmek için uyguladıkları bilinçli bir metottan başka bir şey değil. Bu gerçekler ışığında el ele verip, birbirimize sarılıp, yüksek sesle BARIŞ diye bağırmaktan başka çaremiz yoktur. Bu cennet vatan 500 milyon insanı doyurmaya yetecek kadar zengin ve büyüktür. Hep beraber bu mutluluğu yaşamanın tek sloganı var: Yaşasın Halkların Kardeşliği! Yaşasın BARIŞ! Yaşasın Tam Bağımsız Türkiye."

Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2015, 12:05
YORUM EKLE
YORUMLAR
meyro
meyro - 5 yıl Önce

Yasasin yuregi guzel insan sonzamanlarda glisen olaylar topraga dusen genceik bedenler oksuz klanyavrular dul kalan gelinler yeri gogu inleten anaların fiğani kiylara vuran bebek cesetleri ortadogu kanvebarut kokarken mazlularnocgina ates dusenlerin sesi olan yuce insan.sizin gibiler varoldukca insanlik kazanacaktir yasasin baris bji asiti glecek guzel gunlere aydinlk gelaceklere herbiji ya....n baaaaris.

munzurdan
munzurdan - 5 yıl Önce

YASASIN HALKLARIN KARDESLIGI
BARIS

SIRADAKİ HABER