‘Kadın üniversitesi istemiyoruz’ diyen kadınlar gözaltına alındı

Açıklama yapmak isteyen çok sayıda kadın gözaltına alındı

‘Kadın üniversitesi istemiyoruz’ diyen kadınlar gözaltına alındı

Ankara’daki Kuğulu Park’ta “Kadın Üniversitesi İstemiyoruz” sloganıyla açıklama yapmak isteyen kadınlara polis saldırdı.

Açıklama yapmak isteyenleri parkın içerisine almayan ve pankartları yırtan polis çok sayıda kadını gözaltına aldı.

‘Üniversiteli Kadınlar Kolektifi’ sosyal medya hesaplarından yaptıkları açıklamada, gözaltına alınanların serbest bırakılmasını talep ederek, “Gözaltına alınan kadınlar arasında Boğaziçi Üniversitesi'nden bir arkadaşımız da var. Ne Boğaziçi direnişini, ne de kadınları susturamayacaksınız. Kayyum rektör de kadın üniversitesi de istemiyoruz” dedi.

KADIN ÜNİVERSİTESİ’NE KARŞI KAMPANYA BAŞLATILMIŞTI

Kadın örgütleri, Türkiye’de yalnızca kadın öğrencilere yönelik hayata geçirilmesi planlanan “kadın üniversitesi” projesine karşı 16 Ocak’ta ortak bir sosyal medya hesabı oluşturarak kampanya başlatmış ve şu açıklamayı yapmıştı:

 “Yine AKP yine bir kadın düşmanlığı… Erdoğan’ın Japonya ziyareti sonrasında YÖK’e verdiği talimatla kadın üniversiteleri gündemleştirildi. Kadınları toplumdan izole eden, ikincilleştiren, itaatkâr kadın haline getirmeye çalışan kadın üniversitelerini kabul etmiyoruz! Bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da AKP’nin haklarımıza, yaşamlarımıza saldırıları karşısında beraber mücadele ediyoruz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER