Kadın Doğum Polikliniğine erkeklerin girmesi yasaklandı!

Erkekler eşleriyle hastaneye giremiyor....!

Kadın Doğum Polikliniğine erkeklerin girmesi yasaklandı!

Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin Kadın Doğum Polikliniği’ne eşleriyle birlikte gelen erkeklerin girişi yasaklandı. Hastane yönetimi yasağı “kadın hastalar erkeklerden rahatsız oluyor” diye savundu.

Hastane yetkilileri, hastaların erkek yakınlarından diğer kadınlar rahatsız olduğunu iddia ederek uzun süredir erkeklerin kadın doğum polikliniğine alınmadığını söyledi.

Özlem Güvemli'nin Cumhuriyet'te yer alan haberine göre kadın doğum polikliniğinde uygulanan “erkek yasağı” hasta yakınlarının da meslek örgütlerinin de tepkisini çekiyor.

Hastanenin Hasta Hakları bölümü yetkilileri bu yasağın gerekçesini “Erkek hasta yakınlarından diğer bayanlar rahatsız olduğu için erkekleri polikliniğe almıyoruz” diye açıklıyorlar. Böyle bir yasak diğer devlet hastanelerinde uygulanmıyor.

Türk Tabipler Birliği Merkez Konseyi Başkanı Dr. Bayazıt İlhan, hastane yönetiminin koyduğu kuralların bilimsel ve sağlık hizmetleri ile ilişkili bir temelinin olması gerektiğini vurguladı.

Hasta mahremiyetinin çok önemli olduğunu dile getiren İlhan “Hastaların muayene edilmediği ortamlarda rahatlıkla erkekler de girebilir tabii ki hijyen koşullarına uymak şartıyla. Erkeklerin girememesi gibi bir uygulama hiçbir bilimsel temele dayanmıyor” dedi.

İstanbul Tabip Odası Başkanı Başkanı Prof. Dr. Selçuk Erez de hastanenin böyle bir yasak uygulamasının kabul edilemez olduğunu belirterek “Kadın hastanın, kadın doktor istemesine saygı duyarım ona kimse karışamaz. Ama bekleme odasındaki erkekten rahatsız oluyorsa sokakta yanından geçen adamdan da rahatsız olursun. Sapıklıktır bu” diye konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2014, 19:21
YORUM EKLE