Kadın çalışanı, seks işçiliğine zorlayan müdüre 11 yıl hapis cezası

Mahkeme, Mardin'de bir kadını seks işçiliğine zorlayan müdür Ercan Uysaler'in tutuklanmasına karar verdi

Kadın çalışanı, seks işçiliğine zorlayan müdüre 11 yıl hapis cezası

Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Kent A.Ş.’ye kayyım tarafından müdür yapılan polis memuru Ercan Uysaler’in bir kadın çalışanı seks işçiliğine zorlamasına dair açılan davada karar çıktı.

Mahkeme, 11 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırdığı Uysaler hakkında tutuklama kararı verdi.

Mezopotamya Ajansı'nda yer alan habere göre, Mardin 1. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen dava duruşmasına, "basit cinsel saldırı" suçlamasıyla yargılanan ve bir önceki duruşma hakkında "zorla getirilme kararı" verilen Uysaler katılmadı. D.S. ise duruşmada hazır bulundu.

Duruşmayı, çok sayıda kadın avukat ve Mardin Şahmaran Kadın Platformu üyeleri izledi.

Mardin Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu adına katılan avukatlar, mahkemeye davaya müdahil olmak istediklerini belirten dilekçe sundu. Ancak, talep reddedildi.

Mahkeme, Uysaler'in talimatla bulunduğu Çorum Asliye Ceza Mahkemesi'nde ifadesinin alındığını belirtti.

‘YAŞADIKLARIMI KANITLAMAK İÇİN KAYIT ALDIM’

Duruşmada söz verilen D.S., belediyede arşiv bölümünde çalıştığı sırada Uysaler'in kendisinin müdürü olduğunu aktardı. Uysaler'in sık sık kendisini rahatsız ettiğini, kabul etmemesine rağmen ısrarların devam ettiğini dile getiren D.S., işe ihtiyacı olduğu için çalışmaya devam ettiğini söyledi.

Yaşadıklarını kanıtlamak için kayıt aldığını belirten D.S., şöyle dedi:

"Beni sürekli mesaiye bırakıyordu. Ben 4 Nisan'da arşiv odasında bulunurken, yanıma gelip tekliflerde bulundu. Tekliflerini kabul etmedim. Teklifleri birden fazla kez tekrarlandı. Durumu aileme söyleyince işi bırakmamı söylediler. Sanığın eylemleri devam edince korktuğum için ve başka şekilde olayı ispat edemeyeceğim için telefon ile odasına gittim. Konuşmaları kayıt altına aldım. Ses kayıtlarını aldıktan sonra emniyete gittim. Şikâyetçi oldum. Önceki beyanlarımda sanığın bana teması olduğunu söyledim ise de sanığın teması olmadı."

D.S., son olarak şikayetini geri çektiğini belirtti.

CEZA İKİ KEZ ARTTIRILDI

Avukat savunmasının ardından kararını açıklayan mahkeme, Uysaler'i 6 yıl hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme, daha sonra cezayı "kişinin kamu görevlisi oluşu ve nüfuzunu kullanması" gerekçesiyle dokuz yıla, "eylemin yoğunluğu" gerekçesiyle son olarak 11 yıl 3 aya çıkardı.

Mahkeme, ayrıca Uysaler'in tutuklanmasına karar verdi.

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2020, 22:23

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER