Kadıköy Rıhtım'a yapılacak cami projesine Koruma Kurulu'ndan onay

Toplamda 33 bin 559 metrekarelik inşaat alanı oluşturuldu

Kadıköy Rıhtım'a yapılacak cami projesine Koruma Kurulu'ndan onay

İstanbul Çevre Düzeni Planı'nda 'yeşil alanı ve spor alanı' olarak belirlenen, Çevre Bakanlığı tarafından 2015'te yapılan değişiklikle 'cami alanı' olan Kadıköy Rıhtım'da Başbakanlık, Diyanet ve İstanbul Müftülüğü talebi doğrultusunda yapılacak 'Kadıköy Ulu Cami' projesine onay verdi.

İstanbul 5 Numaralı Koruma Kurulu’nun 9 Kasım 2017 tarihli kararı doğrultusunda, projenin uygulanacağı yaklaşık 30 bin metrekarelik tescilsiz dolgu alanında, cami, şadırvan ve hizmet birimleri için 11 bin 232 metrekare taban oturumlu ve toplamda 33 bin 559 metrekarelik inşaat alanı oluşturuldu.

Peyzaj ve çevre düzenlemesi olarak 19 bin 730 metrekarelik alan ayrıldı. Projede, 3 bodrumkatlı ve yaklaşık 1200 araç kapasiteli yeraltı otoparkı da var.

Eğer 5000’lik plana açtıkları dava sonucu, yürütmeyi durdurma kararı çıkmazsa, İBB yapı ruhsatını düzenleyip inşaata başlayabileceğini söyleyen Kadıköy BelediyeBaşkanı Aykut Nuhoğlu, kararın siyasi olduğunu öne sürdü.

Nuhoğlu, “İhtiyaç olup olmadığı kararını Kadıköylülerin vermesi gerekiyor. Bu kadar geniş yapıya ihtiyaç olup olmadığı tartışılmalı. Kıyı kanununa göre, yapılaşma alanın yüzde üçünü geçemez, yükseklik 5.5 metreyi aşamaz. Bu kadar hızlı bir şekilde niye ihtiyaç duyuldu? Çevresinde 9 tane ibadet yeri var” dedi.

Kaynak: Hürriyet

Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2017, 16:30

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER