Kaçırılan Mustafa Yılmaz'ın eşi: Soylu Diyarbakır’da oturuyor, biz ayağına gidiyoruz kabul etmiyor

AKP önünde oturmak isteyen Yılmaz'a izin verilmemişti

Kaçırılan Mustafa Yılmaz'ın eşi: Soylu Diyarbakır’da oturuyor, biz ayağına gidiyoruz kabul etmiyor

AKP Ankara İl binası önündeki eylem 4’üncü gününde devam etti. KHK’li Cemal Yıldırım ile birlikte KHK’li sağlık emekçisi Mahmut Konuk, Emekçi Hareket Partisi (EHP) İl Başkanı Sanem Deniz Kural ile oğluna müebbet hapis cezası verilen askeri hava okul öğrencisi annesi Meral Kuruç, oturma eylemi yapmak istedikleri için gözaltı alındı.

Yıldırım, AKP İl binası önüne üzerinde yazı olmayan siyah bir pankart taşıyarak, oturma eylemine izin verilmemesini protesto etti. 

Oturma eylemine katılmak isteyen aralarında çocukları müebbet alan annelerin de olduğu 8 kişi polislerce alandan uzaklaştırıldı.

Anneler, “Çocuklarımız da sizin gibi emir altındaydı, emre uydukları için müebbet aldılar, onlara emir veren kişiler serbest” diye konuştu. Polis amirinin polislere “süpürün” diye emir vermesi üzerine anneler “Biz pislik miyiz neyi süpürüyorsunuz” diyerek tepkilerini gösterdi.
 
‘BURAYA SESİMİZİ DUYURMAYA GELİYORUZ’
 
Hava Harp Okulu öğrencisi oğlu Eren Yumuş’un müebbet hapis cezası almasına dair AKP önüne gelen Şahinde Yumuş, “20 yaşındaki çocukların hayalleri vardı. Çocukların komutanları suçlu ama dışarıdalar. Oğlum, ‘anne en güvenlikli yerdeyiz. En ufak bir şey olsa bile bizi dışarı çıkarmıyorlar’ diyordu. Buraya sesimizi duyurmaya geliyoruz. Çocuklarımızın suçsuz olduğunu hepsi biliyor. Ama vicdan yok” dedi.
 
‘HDP ÖNÜNDE EYLEM YAPILIYORSA NEDEN BURADA YAPILMIYOR’
 
19 Şubat tarihinde Ankara’da kaçırılan Mustafa Yılmaz’ın eşi Sümeyye Yılmaz da AKP önüne gelenler arasındaydı. Yılmaz, eylemin ardından şunları söyledi: “Eşim daha önce gözaltına alınıp tahliye edildi, 40 gün sonra evden işe giderken evimizin önünde darp edilerek ve başına beyaz torba geçirilerek zorla kaçırıldı. Kaçırılma anına ait video kaydı var. Ben kaydı emniyete verdim. Ama herhangi bir şey yapılmadı. HDP önünde oturan anneler rahat eylem yapabiliyorsa, ben niye burada oturup ‘eşimi arıyorum’ diyerek eylem yapamıyorum?
 
EŞİMİ TABİ Kİ DEVLETTEN ARAYACAĞIM
 
Eşimi tabi ki devletten arayacağım. Devleti de AKP yönetiyor. İçişleri Bakanı Diyarbakır’da HDP önünde oturan anneleri ziyaret etti. Biz burada ayağına gidiyoruz bizi kabul etmiyor. Annelerin gözyaşları ayrıştırılmaz, yarıştırılmaz. Bu insanların gözyaşları üzerinden prim yapılmaz. Yazık günah. Ben buraya dilenmeye gelmedim eşimi arıyorum. Ben 213 gündür 2 yaşındaki kızımla kapı kapı kocamı dilendim. Kimin ne hakkı var buna? Dedektif gibi delil topladım. Ama hala gerek adli, gerekse idari kurumlara hiçbir şekilde adım attıramıyorum. Ne yapacağımı bilmiyorum.” 

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2019, 18:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER