Jose Mujica: Özgürlük ortak bir dava olmalıdır

Mujica, "Büyük bir evde yaşamak özgürlük değil" dedi

Jose Mujica: Özgürlük ortak bir dava olmalıdır

Davet üzerine Türkiye’ye gelen Uruguay eski Cumhurbaşkanı Jose Mujica, küçük bir valizle daha özgür olduğunu ve büyük bir evde yaşamak ya da hizmetçilerinin olmasının kimseye özgürlük sağlamadığını söyledi. Kendisinin de siyasi bir mahkum olduğunu hatırlatan Mujica, “İnsanların ilerlemesi için özgürlük ortak bir dava olmalıdır. Tüm politik tutsaklar serbest bırakılsın,” dedi.

‘Dünyanın en yoksul devlet başkanı’ olarak bilinen Uruguay eski Devlet Başkanı Jose Mujica ve eşi Lucía Topolansky, bir dizi ziyarette bulunmak ve “İktidar’da Bir Kara Koyun- Saraysız Başkan Jose Mujica” isimli kitabının tanıtımı için Devrimci İşçi Sendikaları Federasyonu (DİSK) ve Tekin Yayınevi’nin davetlisi olarak İstanbul’a geldi.

Dicle Haber Ajansı'nda (DİHA) yer alan habere göre, Mujica eşi Topolansky ve Sendika Federasyonu Başkanı Fernando Mario, Şişli Belediyesi’nde kısa bir basın toplantısı düzenledi.

Burada konuşan Mujica, kendi halkının büyük çoğunluğu gibi yaşamaya çalıştığını söyleyerek, “Çünkü karar verici halktır” dedi.

“Bir gün halklarımız daha iyi koşullarda yaşarsa biz de o zaman daha iyi koşullarda yaşarız” diyen Mujica, hayatta en güzel şeyin sevdiğimiz şeyleri yapabilmek için bir zamana sahip olmak olduğunu söyledi.

"BÜYÜK BİR EVDE YAŞAMAK ÖZGÜRLÜK DEĞİL"

Küçük bir valizle daha özgür olduğunu ve büyük bir evde yaşamak ya da hizmetçilerinin olmasının kimseye özgürlük sağlamadığını belirten Mujica, hayatta valizsiz ve büyük evsiz olmanın mutsuzluk olmadığını, aksine özgürlük olduğunu söyledi.

Siyaseti konuşmayı istemediğini kaydeden Mujica, Güney Amerika siyasetinin kendisini yeterince gerdiğini ifade etti. Kendi partilerinin 15 yıldır iktidarda olduğunu ve 40 yıllık bir geçmişi olduğunu söyleyen Mujica, şunları aktardı:

“Kendi aramızda çok farklılığımız var ancak bu farklılıklarımız bizi bir arada tutuyor. Bizi güçlü yapan şey bu. Büyük bir sabırla tuğla koya koya bugünlere geldik. Çok sabırlı olduk. Hiçbir zaman bu gerçek değişmedi.”

"ÖZGÜRLÜK ORTAK BİR DAVA OLMALIDIR"


Öte yandan Dicle Haber Ajansı’nın sorularını yanıtlayan Uruguay eski Cumhurbaşkanı Jose Mujica, Türkiye’nin politik iç sorunlarına ilişkin görüş bildirmeyeceğini ifade ederek, görüş bildirmesinin hoş olmadığını söyledi.

Kendisinin de politik bir mahkum olduğunu söyleyen Mujica, “Dünyadaki bütün siyasi mahkumlarla dayanışma içindeyim. Devletlerin, doğrudur, bazen hataları vardır. Ama özgürlük ortak bir dava olmalıdır. İnsanların ilerlemesi için özgürlük ortak bir dava olmalıdır” dedi.

“Umuyorum siyasi mahkumsuz bir dünya hayatımız olur” diyen Mujica, “Ben dünyadaki herkesin özgürlüğünden yanayım. Siyasi mahkumlar dünyanın hiçbir yerinde olmamalı. Tüm politik tutsaklar serbest bırakılsın,” diye konuştu.

MUJİCA 9 GÜN TÜRKİYE'DE OLACAK 

Akşam saatlerinde DİSK’e üye işçilerle bir araya gelecek olan Mujica’nın Türkiye’de 1973 model mavi vos vos araçla hareket edeceği ve yaklaşık 9 gün kalacağı öğrenildi. (DİHA)

Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2015, 19:58

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER