Jandarma komutanlığından Alevi köylerine IŞİD saldırısı uyarısı

Adana İl Jandarma Komutanlığı muhtarlara yazı gönderdi

Jandarma komutanlığından Alevi köylerine IŞİD saldırısı uyarısı

Adana İl Jandarma Komutanlığı, çoğunlukla Alevi vatandaşların yaşadığı köylerin muhtar ve kanaat önderlerine,IŞİD'in Alevi ve Nusayri inancındaki vatandaşlara yönelik saldırısında bulunabileceği istihbaratı nedeniyle halkın uyarılması için yazı gönderdi.

Adana İl Jandarma Komutanlığı'nın muhtarlar ile kanaat önderlerine gönderdiği yazıda şu ifadeler yer aldı:

“DEAŞ terör örgütünün Adana ilindeki Alevi ve Nusayri inancındaki vatandaşlara yönelik terör saldırısında bulunabileceği, buna yönelik istihbarat toplama ve keşif faaliyetlerinde bulundukları, mahallelerde ve yerleşim yerlerinde eleman temini ve örgüte maddi kaynak sağlama çalışmasında bulundukları istihbaratı alındığından, muhtarların ve kanaat önderlerinin halkı uyararak şüpheli ve yabancı şahıslara karşı dikkatli olmaları şüpheli durumlarda 156 Jandarma İhbar Hattı'na bilgi vermeleri hususu, muhtarlara ve kanaat önderlerine müştereken tebliğ edilmiştir.”

Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri Adana Şube Başkanı Şükrü Şahin ise, “Suriye'deki olayların Türkiye'de yaşanmasına izin vermeyeceğiz” dedi.

Şahin kendilerine resmi bir açıklama yapılmadığını belirterek, uyarılan köylere gidip yerinde inceleme yapacaklarını söyledi. Aleviler'in hedef haline getirilmeye çalışıldığını ifade eden Şahin, şunları söyledi:

“Adana'daki Alevi köy sayısı sınırlı ve Adana Alev Platformu olarak bizim bile doğru dürüst haberimiz yok. Türkiye mezhep savaşına giden bir ülke haline getirilmeye çalışılıyor. Aleviler olarak buna karşıyız. Mezhep savaşına izin vermeyeceğiz. Bizim halklarımız arasında inanışlar arasında bir sorun yok. Bu açıklamaları hoş bulmuyoruz. Böylesi yazıların yazılmasını da. Mezhep savaşını körüklemeye çalışanlara karşı mücadele edeceğiz. Söylemlerle ilgili devletten net tavırlar bekliyoruz. Kardeşlik vurgusunun öne çıkarılmasını istiyoruz. Suriye'deki yaşananlarda da mezhep savaşı deniyor ama orada mezhep savaşı yok. Körüklemeye çalışıyorlar. Orada yaşananların Türkiye'de yaşanmasına izin vermeyeceğiz.”

Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2016, 20:54

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER