İzmir’den son anket sonuçları yayımlandı

%46,4’ünün erkek %53,6’sının kadın olduğu araştırmada CHP’li Tuncay Özkan ön plana çıktı

İzmir’den son anket sonuçları yayımlandı

Konsensus Araştırma, yerel seçimlere ilişkin İzmir anket sonucunu açıkladı.

7 gün süren araştırmada 5 bin kişiyle yüz yüze görüşmeler sonucunda ulaşılan anket sonucunda çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı.

%46,4’ünün erkek %53,6’sının kadın olduğu araştırmada CHP’li Tuncay Özkan ön plana çıktı.

Konsensus Araştırma’nın “İzmir’in Yerel Siyasi Trendleri Araştırması Ocak 2019” verilerine göre CHP yine önde görünüyor. Araştırmaya katılan İzmirlilere “Yerel Seçim’de İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için hangi isme oy verirsiniz?” sorusu soruldu.

Araştırmaya katılanların %41’i Tuncay Özkan derken, %31’i Nihat Zeybekçi, %7,2’si Tunç Soyer’in, %4,7’si ise Aziz Kocaoğlu’nun ismini söyledi.

Ankete katılanlara şu sorular yöneltildi:

Bu pazar bir Yerel Seçim olsa, adaylardan bağımsız düşündüğünüzde hangi siyasi partinin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayına oy verirsiniz?

Araştırmaya katılanların %45,8’i CHP’ye, %34,8’i AK Parti’ye, %5,6’sı İYİ Parti’ye, %4,3’ü MHP’ye, %3’ü HDP’ye, %0,5’i diğer bir partiye oy vereceğini belirtirken %2,4’ü oy kullanmaya gitmeyeceğini, %0,3’ü geçersiz, boş oy kullanacağını, %0,8’i kime oy vereceğinin partilerin göstereceği adaylara bağlı olduğunu, %1,9’u «kararsız olduğunu belirtmiş %0,6’sı bu soruya cevap vermedi.

Araştırmaya katılanlara «Oy vermeyi düşündüğünüz parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimine girmez ise adaylardan bağımsız düşündüğünüzde hangi siyasi partinin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayına oy verirsiniz?

Araştırmaya katılanların %30,9’u İYİ Parti’ye, %22,4’ü MHP’ye, %9,2’si CHP’ye, %3,6’sı AK Parti’ye, %2,9’u HDP’ye, %0,1’i diğer bir partiye oy vereceğini belirtirken %19,8’i oy kullanmaya gitmeyeceğini, %4,5’i geçersiz, boş oy kullanacağını, %1,1’i kime oy vereceğinin partilerin göstereceği adaylara bağlı olduğunu, %4,4’ü kararsız olduğunu belirtmiş %1,1’i bu soruya cevap vermedi.

Oy vermeyi düşündüğünüz AKP İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimine girmez iseadaylardan bağımsız düşündüğünüzde hangi siyasi partinin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayına oy verirsiniz?

AK Parti’ye oy vermeyi düşünenlerin %50,2’si MHP’ye, %8,7’si CHP’ye, %7,6’sı İYİ Parti’ye, %1,3’ü HDP’ye, %0,2’si diğer bir partiye oy vereceğini belirtirken %19,9’u oy kullanmaya gitmeyeceğini, %6,1’i geçersiz, boş oy kullanacağını, %0,8’i kime oy vereceğinin partilerin göstereceği adaylara bağlı olduğunu, %3,9’u kararsız olduğunu belirterek %1,3’ü bu soruya cevap vermedi.

Bu pazar bir yerel seçim olsa, CHP’ye oy vermeyi düşünenlere Oy vermeyi düşündüğünüz CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimine girmez ise adaylardan bağımsız düşündüğünüzde hangi siyasi partinin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayına oy verirsiniz?

CHP’ye oy vermeyi düşünenlerin %57,3’ü İYİ Parti’ye, %7,2’si MHP’ye, %4,7’si HDP’ye, %0,7’si AK Parti’ye, %0,2’si diğer bir partiye oy vereceğini belirtirken %20,9’u oy kullanmaya gitmeyeceğini, %3,8’i geçersiz, boş oy kullanacağını, %1’i kime oy vereceğinin partilerin göstereceği adaylara bağlı olduğunu, %2,8’i kararsız olduğunu belirtmiş %1,4’ü bu soruya cevap vermedi.

‘AKP İZMİR’DE YİNE HAYAL KIRIKLIĞI YAŞAYACAK’

Araştırmaya katılanlara “Siyasetçilerden hangisinin, 31 Mart 2019’da yapılacak yerel seçimlerden sonra İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı olmasını istersiniz?” sorusuna katılımcılar şöyle yanıt verdi.

Araştırmaya katılanların %41’i Tuncay Özkan’ın, %31’i Nihat Zeybekçi’nin, %7,2’si Tunç Soyer’in, %4,7’si Aziz Kocaoğlu’nun, %2,4’ü Abdül Batur’un, %0,3’ü Murat Bakan’ın, İzmir büyükşehir Belediye Başkanı olmasını istediğini belirtti.

%2,2’si kimin İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı olacağının kendisi için fark etmediğini, %5,7’si kararsız olduğunu söylemiş %3,8’i belirtilen aday adaylarının hiçbirinin İzmir büyükşehir Belediye Başkanı olmasını istemediğini, %1,7’si ise bu soruya cevap vermedi.

Kaynak: ABC

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
YORUMLAR
mehdi
mehdi - 1 yıl Önce

izmirdeki CHP liler % 64 ü iyi parti ve mhp oy vereceğini söyedigine göre aslında izmir sanıldığı gibi demokrat değil tam bir faşist sehirdir

SIRADAKİ HABER