İzmir ve çevresi 4.8 büyüklüğündeki depremle sallandı

Ege Denizi'nde 4.8 büyüklüğünde deprem meydana geldi

İzmir ve çevresi 4.8 büyüklüğündeki depremle sallandı

Ege Denizi'nde merkez üssü Kuşadası Körfezi olan Richter ölçeğine göre 4.8 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

İzmir merkez ve ilçelerinde de hissedilen deprem, paniğe neden oldu. Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü ise depremin büyüklüğünü 4.9 olarak açıkladı.

Can veya mal kaybının yaşanmadığı depremin ardından 3.0 büyüklüğünde artçı deprem meydana geldi.

Dokuz Eylül Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Sözbilir, "Bu bir ana şoktu, artçılarını bekliyoruz" dedi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Deprem Dairesi Başkanlığının merkez üssünü Ege Denizi’nde Seferihisar’ın 8,17 kilometre açığı olarak saptadığı deprem, bugün saat 11.39’da meydana geldi.

Yerin 18,47 kilometre derinliğinde olan deprem, Seferihasır’ın yanı sıra çevre ilçeler ve İzmir kent merkezinden de hissedildi. Paniğe neden olan sarsıntıyla birlikte yurttaşlar, evlerinden ve iş yerlerinden sokağa çıktı.

KANDİLLİ 4.9 OLARAK AÇIKLADI

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü, Ege Denizi'nde, İzmir'in Seferihisar ilçesi açıklarında meydana gelen depremin büyüklüğünü 4.9 olarak açıkladı.

3.0 BÜYÜKLÜĞÜNDE ARTÇI

Bu depremin ardından bölgede 3.0 büyüklüğünde artçı bir deprem meydana geldi. AFAD Deprem Dairesi Başkanlığının verilerine göre, saat 11.47'de, İzmir'in Menderes ilçesinin kırsal Çileme Mahallesi yakınlarında olan depremin derinliği 1,93 kilometre olarak ölçüldü.

CAN VE MAL KAYBI YOK

4.8 büyüklüğündeki depremde ilk belirlemelere göre can ve mal kaybı olmadığı belirtildi.

Dokuz Eylül Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Sözbilir, depremin Kuşadası Körfezi'nin kuzeybatı ucunda meydana geldiğini belirterek, "Bu fayın adı, 'Tuzla fayı. Bornova- Menderes- Doğanbey'e gidiyor, oradan denize ulaşıyor. 1992 yılında 6 büyüklüğünde deprem üretmişti. Bugün bu fayın denizdeki bir parçası kırıldı. Bu bir ana şoktu, artçılarını bekliyoruz. Yerin 18 kilometre derininde sığ bir deprem" diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER