İzmir'de 94 yıl sonra bir ilk: Haç çıkarma töreni düzenlendi

Tören Yunanistan'daki bazı televizyon kanalları tarafından canlı verildi

İzmir'de 94 yıl sonra bir ilk: Haç çıkarma töreni düzenlendi

Hz İsa'nn vaftiz edilişi, ‘Ta Fota’ (Işıklar) Bayramı, 1922'den sonra İzmir'de ilk kez kutlandı. İstanbul'da da Ekümenik Patrikhane ve Ortaköy Aya Kilisesi'nde ayinlerin ardından geleneksel haç çıkarma töreni yapıldı.


Ta Fota Bayramı, İzmir’de 1922’den sonra ilk kez kutlandı. 94 yıl sonra ilk kez denizden haç çıkarma töreni yapıldı.

Aya Fotini Kilisesi'nde yapılan ayinin ardından dualarla Kordonboyu'na yürüyen Ortodoks cemaati, Yunanistan'ın eski konsolosluk binası önünde deniz kenarına kurulan platforma çıktı. 

Yunanistan'ın İzmir Başkonsolosu Theodore Tsakiris'in de katıldığı töreni, Aya Fotini Kilisesi Papazı Kirilos yönetti. Törende, okunan duaların ardından beyaz güvercin uçuruldu ve haç denize atıldı. Ortodoks gençler, denize atlayarak çıkardıkları haçı Papaz Kirilos'a teslim etti. 

Sakız ve Midilli adalarından da çok sayıda Ortodoks'un katıldığı tören, Yunanistan'daki bazı televizyon kanalları tarafından canlı verildi


İzmir Rum Ortodoks Cemaati Başkanı Teodora Hacudi, 6 Ocak'ın Ortodokslar için önemli bir gün olduğunu belirterek, Hz. İsa'nın vaftiz edilişi nedeniyle düzenlenen bu törenin İzmir için ayrı bir anlamı bulunduğunu söyledi.

Bu ayinin, 1922'den beri İzmir'de ilk kez gerçekleştirildiğine işaret ederek, "Bu yıl İçişleri Bakanlığına yaptığımız başvuruya olumlu yanıt geldi. Bize hem hükümet hem yerel yönetimler destek verdi. Cemaat üyesi çok az olmasına rağmen bu ayine çok sayıda insan katıldı. Sadece Rum Ortodokslar değil Katolikler, Museviler ve Müslümanlar da katıldı. Ege Denizi'nin bizi birleştiren deniz olduğunu her zaman savunuyorduk. Bugün yaşananlar hepimizi çok mutlu etti" diye konuştu. 

Hacidu, ayinin gelecek yıllarda da devam etmesini istediklerini sözlerine ekledi. (Agos)
Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2016, 15:34
YORUM EKLE