İzinsiz silinen kayıtlara soruşturma

2008 yılından bu yana 20 soruşturma dosyasıyla ilgili dinleme kayıtları silinmiş

İzinsiz silinen kayıtlara soruşturma

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, "Terörle Mücadele Şubesi'nce yapılan bazı dinleme kayıtlarının izinsiz silindiği" iddiası üzerine soruşturma başlattı.

Soruşturmanın 2008 yılından bu yana 20 soruşturma dosyasıyla ilgili dinleme kayıtlarının silinmesi üzerine başlatıldığı ilerie sürüldü. Soruşturma kapsamında HSYK müfettişleri kente gelerek incelemelere başladı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Emniyet Müdürlüğü TEM Şubesi'nin 2008 yılından bu yana bazı soruşturma dosyalarıyla ilgili yaptığı dinleme ve ses kayıtlarının bir kısmının savcılık izni olmadan silindiğini tespit etti.

Olayla ilgili soruşturma başlatan başsavcılık, yaklaşık 6 yıl boyunca TEM Şubesi'nce yapılan dinleme ve ses kayıtlarını araştırıyor. Yapılan ilk incelemede yaklaşık 20 soruşturma dosyasındaki kayıtların, savcılık kararı olmadan silindiği belirlendi.

Bu arada bir süredir Diyarbakır adliyesinde çalışma yürüten Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) müfettişlerinin de konuyla ilgili inceleme yaptığı ve dinlemelerin usulsüz olup olmadığı konusunu araştırdığı öğrenildi. (ANF)

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2014, 10:54
YORUM EKLE