İtirazı netleşmeden Bekir Kaya’yı görevden aldı

Van Belediye Başkanı Bekir Kaya, İçişleri Bakanlığı tarafından da görevden uzaklaştırıldı…

İtirazı netleşmeden Bekir Kaya’yı görevden aldı

KCK operasyonu adı altında tutuklanan Van Belediye Başkanı Bekir Kaya, avukatlarının tutukluluk haline itirazı netleşmeden İçişleri Bakanlığı tarafından görevinden uzaklaştırıldı.

 

İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü tarafından İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'e gönderilen görevden alma yazısı onaylandı. Bakan Şahin imzası ile Van Valiliği'ne gönderilen yazıda, "Van Belediye Başkanı Bekir Kaya'nın 'silahlı örgüte üye olma' suçundan Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi nöbetçi hakimliğinin 10/06/2012 tarih ve 2012/54 sorgu numaralı tutuklama müzakeresi ile tutuklandığı, adı geçenin Anayasanın 127. maddesinin 4. fırkası gereğince görevden uzaklaştırılmasının uygun olacağı belirtilmektedir. Uygun görüldüğü takdirde Anayasa'nın 127. maddesinin 4. fırkası ile 5393 sayılı belediye kanunun 47. maddesi gereğince İçişleri Bakanı'na verilen yetkiye istinaden Van Belediye Başkanı Bekir Kaya'nın geçici bir tedbir olarak görevinden uzaklaştırılması karar verilmiştir" denildi. 

 

Van Valiliği de, 14 Haziran'da Van Belediyesi'ne gönderdiği yazıda Kaya'nın görevinden uzaklaştırıldığını belirtti. 

 

VAN BELEDİYE BAŞKANI KAYA'NIN İTİRAZI REDDEDİLDİ

Van Belediye Başkanı Bekir Kaya'nın da aralarında bulunduğu 10 kişinin serbest bırakılması için avukatların üst mahkemeye yaptığı itiraz da reddedildi.

 

Bu kararın İçişleri Bakanlığı'nın Van Belediye Başkanı Bekir Kaya'yı görevden uzaklaştırması ardından gelmesi dikkat çekti. Bakanlık, avukatların itirazı netleşmeden, uzaklaştırma kararı almıştı.

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2012, 09:42
YORUM EKLE