İstihbarat'ın başına Dink cinayetinden tanıdık isim

Erhan Tuncel’i istihbarat elemanı yapan kişiydi…

İstihbarat'ın başına Dink cinayetinden tanıdık isim

Trabzon İstihbarat Şube Müdürlüğü sırasında Hrant Dink’e yönelik yapılacak ilk eylem bilgisine ulaşan ve Erhan Tuncel’i yardımcı istihbarat elemanı yapan Engin Dinç’in İstihbarat Daire Başkanlığı görevine atandığı belirtildi.

Dün akşam gerçekleşen atama ile İstihbarat Daire Başkanlığı görevini yürüten Ömer Altıparmak’ın yerine Engin Dinç getirildi. Altıparmak’ın da yurt dışında görevlendirileceği belirtildi.

Emniyet İstihbaratının yeni patronu Dinç kamuoyunun da yakından tanıdığı bir isim. Hrant Dink’e suikast ihbarını ilk alan isim olan Engin Dinç, cinayetin planlayıcısı olarak yargılanan Erhan Tuncel’i de Trabzon İstihbarat Müdürlüğü görevi yürütürken yardımcı istihbarat elemanı yapan kişi.

Dink cinayeti sırasında Afyon İstihbarat Müdürlüğü yapan Dinç, cinayet kapsamında TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu tarafından da dinlenmişti. Engin Dinç komisyona verdiği ifadede, cinayet ihbarını alınca İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nü aradığını, Hayal’i de cinayetten vazgeçirmeye ikna etmesi için Tuncel ile konuştuğunu söylemişti.

Dinç yine komisyonda verdiği ifadede “Biz görevimizi yaptık. Aynı gün İstanbul İstihbarat Müdürü’nü de arayarak konuyu aktardım. Ses getirici eylem denildiğinde bunun ne olduğu bellidir” demişti.

“Tuncel’in ihtiyaçlarının karşılanması için talimat verdim” diyen Dinç, “Bunlar istihbarat teknikleridir. Bu tür yöntemler kullanılır, gerekirse koçum deriz, gerekirse makam arabası veririz” ifadelerini kullanmıştı. (Hürriyet)

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2013, 11:32

Demokrat Haber'e destek vermek ister misiniz? >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER