İşte Pınar Selek'e mahkumiyetin gerekçesi

Selek'in de sanığı olduğu Mısır Çarşısı Davası'nın gerekçeli kararı açıklandı...

İşte Pınar Selek'e mahkumiyetin gerekçesi

İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde Mısır Çarşısı'nda 1998 yılında meydana gelen patlamayla ilgili olarak verdiği kararın gerekçesini açıkladı. 407 sayfalık gerekçeli kararda davanın özeti yapıldı. Daha sonra Selek’e ağırlaştırılmış müebbet hapis verilmesinin gerekçeleri sıralandı. Selek’e beraat verilmesi yönünde oy kullanan Mahkeme Başkanı Vedat Yılmazabdurrahmanoğlu ise 3 sayfalık muhalefet gerekçesi yazdı.

"SELEK ÖRGÜT İLE BAĞLANTILI"

Bazı sanıkların ifadelerinin değerlendirildiğini belirten mahkeme, "'Leyla' kod adlı sanık Pınar Selek'in PKK terör örgütünü incelemek amacıyla Fransa ve Romanya'ya gittiği, yöneticisi ve örgüt üyeleri bir araya geldiği, siyasi eğitim aldığı, onlara örgüt lideri Abdullah Öcalan'la görüşmek için Suriye'ye gitmek istediğini söylediği, başlangıçta bu talebinin kabul edilmediği"ne yer verdi.

"ÇANTASINDA BOMBA MALZEMELERİ BULUNDU"

Yakalanmadan önce Selek'in polis tarafından takip edildiğinin anlatıldığı kararda, "sanığın bu bürodan çıktıktan sonra yakalandığı, üzerinde taşıdığı çantasında yakalama ve el koyma tutanaklarında sayılan bomba malzemelerinin ele geçirildiği, yine sanığın faaliyette bulunduğu 'Sokak Sanatçıları' isimli atölyede tutanaklarda yazılı bombalar ve örgütsel malzemelerin bulunduğu" belirtildi. Sanığın, polis, savcılık ve sorgu ifadelerinde örgütsel konumu ve patlayıcı madde bulundurma suçları yönünden beyanlarda bulunduğu ve atılı suçlamaları kabul ettiği söylendi.

"SELEK EYLEM TALİMATLARI VERDİ"

Soruşturma aşamasında alınan adli raporlarında da Selek'te "darp ve cebir izine rastlanmadığı" vurgusu yapılan kararda, "Sanık her ne kadar mahkememizdeki beyanlarında atılı suçlamaları kabul etmemişse de sanığın inkara yönelik savunmasının dosyadaki sanığın kolluk, savcılık, sorgu ifadeleri, aynı dosyada yargılanan ve mahkememiz kararında beyanları yazılı diğer sanıkların beyanları, müşteki ve tanık anlatımları, yakalama ve el koyma tutanakları, yüzleştirme tutanakları, ekspertiz raporları, hükme esas alınan bilirkişi raporları, yer gösterme tutanakları karşısında karşısında itibar edilemeyeceğinin anlaşıldığı, Leyla kod adlı sanık Pınar Selek'in bu dosya kapsamında yargılanan sanıkları organize ettiği, yönlendirdiği, eylem talimatları verdiği, onlara kod adı verdiği, örgüt adına vehamet arzeden eyleme katıldığı, örgüt içerisinde yönetici konumunda olduğunun anlaşıldığı" ifadeleri yer aldı.

"MALZEMELERDEKİ PARMAK İZİ UYUMLU"

Mahkeme gerekçeli kararında, sanık Pınar Selek'in "PKK terör örgütüne katılarak siyasi eğitim aldığı, örgüt içerisinde 'Leyla' kod adı kullandığı, bomba yapımı kullanımı konusunda eğitim aldığı, 'Leyla' kod adlı sanık Pınar Selek"in üzerinde ve gösterdiği yerde bomba yapım malzemeleri ile iki adet bombanın ele geçirildiği, alınan ekspertiz raporuna göre bu malzemeler üzerindeki parmak izinin Pınar Selek'in parmak izleriyle uyum gösterdiği" belirtildi.

"EYLEMİ SELEK GERÇEKLEŞTİRDİ"

Eylemin Selek tarafından gerçekleştirildiğinin belirtildiği kararda şu ifadelere yer verildi:

"Sanıkların, Pınar Selek'in örgütte yönetici konumunda olduğu, "Leyla" Kod adını kullandığı ve bombalama eylemlerini organize ettiği yönündeki beyanları, Maşallah Yağan'ın gösterdiği yerde kendisine Pınar Selek tarafından bırakıldığını ifade ettiği lav silahı ile bomba malzemelerinin bulunması, sanık Heval Öztürk'ün gösterdiği Osman Sayalı'ya ait işyerinde sanık Pınar Selek'in talimatıyla imal edilen ve ettirilen bomba yapımında kullanılan boruların ele geçirilmesi ve sanık Pınar Selek'in örgütle ilişkilerini anlattığı kolluk, Cumhuriyet Başsavcılığı ve sorgudaki anlatımları, dosyadaki diğer kanıtlarla birlikte değerlendirildiğinde Mısır Çarşısı Ünlüoğlu Büfe'de bomba patlatılması eyleminin, bulunduğu yere yurt dışında bulunup Fransa'da yaşayan Doğan Kod Berzan Öztürk'ün telefon talimatıyla, sanıklar Leyla Kod Pınar Selek ve Abdulmecit Öztürk tarafından birlikte gerçekleştirdiği hiçbir kuşkuya yer vermeksizin açıkça anlaşılmaktadır"

"LPG DEĞİL BOMBA"

Mahkeme, özetle gerekçeli kararında deliller incelendiğinde Mısır Çarşısı'nda meydana gelen patlamanın LPG patlamasından değil, bomba patlamasından kaynaklandığı tespitini yaptı.

MAHKEME BAŞKANININ ŞERH GEREKÇELERİ

Selek’e beraat verilmesi yönünde oy kullanan Mahkeme Başkanı Vedat Yılmazabdurrahmanoğlu ise 3 sayfalık muhalefet gerekçesi yazdı. Neden beraat kararı verdiğini açıklayan mahkeme başkanı şunları kaydetti:

"Hangi sanığın bu olaya katıldığından daha önemli ve öncelikli olan patlamanın bombadan mı yoksa başka sebepten mi kaynaklandığının tespitidir. Patlamanın bir bomba sonucu meydana geldiği tespit edilememiştir. Sanık Pınar Selek'in atılı suçu işlediğine dair kesin ve inandırıcı deliller elde edilememiştir."

Mısır Çarşısı davasında mahkeme, daha önce hakkında iki defa beraat kararı verdiği Selek'i Ocak ayında ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum etmişti.  (ilkekran.com)

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2013, 11:37
YORUM EKLE