İstanbul'daki üniversiteler ODTÜ'yü kınadı!

Ortak metinde, YTÜ, Marmara, Galatasaray, İTÜ ve Mimar Sinan'ın imzası var...

İstanbul'daki üniversiteler ODTÜ'yü kınadı!

18 Aralık’ta Göktürk-2 Uydusu’nun Çin’deki Jiuquan Havaüssü’nden fırlatılması nedeniyle düzenlenen tören öncesi ve sonrasında ODTÜ’de çıkan olaylarla ilgili olarak Marmara Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi,Yıldız Teknik Üniversitesi, Galatasaray Üniversitesi ve Mimar Sinan Üniversitesi'nden ortak açıklama yapıldı.

Açıklamada TÜBİTAK Uzay Bilimleri ve Teknolojileri Araştırma Merkezinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı bir tören düzenlendiği hatırlatılarak "Türkiye Cumhuriyeti’nin uzay bilimleri ve teknolojileri alanında göstermiş olduğu bu tarihi başarı, ne yazık ki ODTÜ yerleşkesinde bazı öğrencilerin şiddet eylemleriyle gölgelenmeye çalışılmıştır," denildi.

Açıklama şöyle devam etti:

"Üniversiteler öğrencilerin ve bilim adamlarının fikir ürettiği, düşüncelerini özgürce paylaştığı; farklı, hatta katılmadığı düşüncelere tahammül etmeyi içselleştirdiği ortamlar olmalıdır. Şiddet içeren eylemlerin fikirlerin önüne geçmemesi esastır. Öğrencilerin tek protesto aracı eleştirel fikirleri olmalı; taş, sopa ve molotof kokteyli öğrencilerle anılmamalıdır. Kavga ve şiddet hiçbir fikre hizmet edemez ve hiçbir fikir hedeflerine bu yöntemlerle ulaşamaz.

Marmara Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Galatasaray Üniversitesi ve Mimar Sinan Üniversitesi olarak, ODTÜ yerleşkesinde gerçekleştirilen tören sırasında yaşanan şiddet olaylarını üzüntüyle karşılıyoruz.

Ülkemizde heyecan uyandıran ve tüm dünyanın ilgisini çeken böylesine bir bilimsel ve teknolojik başarının gerçekleşmesinde katkısı olan bilim adamlarımıza ve diğer yetkililere teşekkür eder, tebriklerimizi sunarız.Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ DE 'BİLİME YAPILAN PROTESTOYU' KINADI

Öte yandan İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Senatosu tarafından da yapılan yazılı açıklamayla protesto girişimlerinin kınandığı belirtildi. Açıklamada "bilime ve gelişmeye karşı yapılan bu anlamsız protesto girişimlerini kınıyor ve kamuoyuna ilan ediyoruz," denildi.

Güncelleme Tarihi: 24 Aralık 2012, 19:10
YORUM EKLE