İstanbul’da İTaksi uygulaması başladı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin başlattığı ’İTaksi’ uygulaması hayata geçirildi

İstanbul’da İTaksi uygulaması başladı

Taksilerde görüntü kaydının alınmasını zorunlu kılan Emniyet Genel Müdürlüğü genelgesinin ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ’İTaksi’ uygulamasını hayata geçirdi.

 Uygulama kapsamda İstanbul’daki taksilere kamera kurulumuna başlandı.

 İTaksi projesi ile taksilere kurulan iç ve dış kamera, panik butonu ve ’İTaksi tablet’ten oluşan güvenlik ekipmanlarının montajı İBB tarafından ücretsiz yapılıyor.

Güvenlik ekipmanlarını kurdurmak isteyen taksiciler, İETT’nin biri Anadolu yakası biri Avrupa yakasında bulunan garajlarında sıraya girdi.

Taksilerde geriye dönük olarak 7 gün boyunca görüntü kaydı yapılacağı ve bu kayıtların ses içermeyeceği öğrenildi. İTaksi uygulamasında kameralar dikiz aynasının hemen üstünde bulunuyor. Ayrıca montajı tamamlanan taksilere İBB logosu ve ’İTaksi’ yazılı etiketler yapıştırılıyor.

Taksi içine yerleştiren tablette güvenliğiniz için bu araçta ses kaydı olmazsızın görüntü kaydı yapılmaktadır yazısı görülebilecek. Ayrıca taksiciler, araca müşteri binince kartlarını tanıtarak yola çıkacak. Böylelikle müşteri taksicinin adını soyadını ve bilgilerini anında ekrandan görebilecek.

İBB’nin ’İTaksi’ projesi kapsamında günde ortalama 150 taksiye kamera takılırken, bugüne kadar montajı yapılan taksi sayısı 3 bini geçti.

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER