İstanbul Sarıgazi'de Alevi evleri işaretlendi!

Alevilerin yoğunlukla yaşadığı Sarıgazi'de bir sitenin duvarına 'Alevilere, Kürtlere ölüm. Tekbir IŞİD' yazdılar...

İstanbul Sarıgazi'de Alevi evleri işaretlendi!

İstanbul Sancaktepe’ye bağlı Sarıgazi’de ağırlıklı olarak Alevilerin yaşadığı Sarıbelde Sitesi’ndeki 9 apartmanın duvarına yazılan “Alevilere, Kürtlere ölüm. Tekbir IŞİD ” yazısı tedirginliğe neden oldu.

Yazıları gören apartman sakinleri, “Bu olayın hükümetin IŞİD’i masum göstermeye çalışan açıklamalarının ardından olması düşündürücü. Ortada cinayet işlemeye meyilli insanların bulunduğu bir ortamda yetkililer açıklamalarına dikkat etmeli. Çocuklar korkudan titremeye başladı” dedi.

Ali Açar'ın Cumhuriyet'te yer alan haberine göre polisin sadece duvara yazılan yazının fotoğrafını çektiğini ve sitedeki kamera görüntülerinin bir kısmını aldığını söyleyen yurttaşlar Emniyet’in parmak izi çalışması yapmamasına tepki gösterdi.

Sancaktepe Sarıgazi’de cuma akşamı kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce Alevi yurttaşların yaşadıkları Sarıbelde Sitesi’ndeki bir blokun giriş duvarına üzerinde IŞİD ve 3 hilal amblemi bulunan “Alevilere, Kürtlere ölüm. Tekbir IŞİD” yazısı yazıldı.

Olayın panik yaratmaya yönelik olduğunu düşünen ve üzerinde fazla durmayan site sakinleri, olayın kimler tarafından yapılmış olabileceğini araştırırken cumartesi günü ise L18, L23, N4, N5, N9, A28, C28, F27 ve U7 bloklarına aynı el yazısıyla yine tehdit içerikli yazılar yazıldı. Bunun üzerine olay yerine polis çağıran site sakinleri şikâyetçi oldu.

Sitenin güvenlik kamera görüntülerini ve yazıların bulunduğu yerin görüntülerini toplayan polis, güvenlik görevlilerinin ifadesini alarak ayrıldı. Polisin parmak izi çalışması yapmamasına tepki gösteren site sakinleri, olay yerine gelen bir polisin de “ Belki yazılamayı sizin içinizden veya çevrenizden bazı gruplar yapmıştır ” sözlerine şaşırdıklarını söyledi.

Olayın ardından site sakinleri ve avukat Cemal Gülmez olayın tedirginlik amacıyla yapılmış olabileceğini düşünüyor. Hükümetin dindar ve kindar nesil projesinin meyvelerini vermeye başladığını söyleyen Gülmez, “Burada daha önce Alevi ve Sünni yurttaşlarımız arasında bir sorun yaşanmadı. Hükümetin mezhep eksenli politikalarının sonucu ortaya çıkan durumdan sadece biri. İnsanlar tedirgin oldu ve özellikle çocuklar korkuyor” diye konuştu.

Apartmanı işaretlenen Haydar Çınar ise AKP’nin açıklamalarının bu tür çete özentilerini cesaretlendirdiğini savunarak “Bunlar cesareti iktidardan almaktadır. İnsanları paniğe sürüklemek ve tedirgin etmeyi amaçlıyorlar” dedi. 

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2014, 08:48
YORUM EKLE
YORUMLAR
semih
semih - 6 yıl Önce

.devletin piçleri alevileri tehtid ediyor

SIRADAKİ HABER