İstanbul Maratonu: Kazananlar Kenyalı Felix Kimutai ve Ruth Chepngetich

100 ülkeden yaklaşık 130 bin kişinin katıldığı maratonun en büyük koşusu 42 kilometre 195 metre

İstanbul Maratonu: Kazananlar Kenyalı Felix Kimutai ve Ruth Chepngetich

"Sağlıklı yarınlara koş İstanbul" temalı Vodafone 40. İstanbul Maratonu başladı. Koşunun profesyonel kısmını erkeklerde Kenyalı atlet Feliz Kimutai kadınlarda ise yine Kenyalı Ruth Chepngetich kazandı.

100 ülkeden yaklaşık 130 bin kişinin katıldığı maratonun en büyük koşusu 42 kilometre 195 metre.

Maratonun startını, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü gişelerinin yaklaşık 250 metre gerisinden Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu verdi.

Maratonda aletler 15 Temmuz Şehitler Köprüsü Avrupa yakası yönünde geçtikten sonra Beşiktaş sapağından girerek Barbaros Bulvarı üzerinde Beşiktaş'a inecek ve sahil yolunu izleyerek Karaköy'e ulaşacak. Galata Köprüsü'nden sonra Sirkeci yönüne sapacak atletler, sahil yolunu takip ederek Bakırköy Hava Harp Okulu önünden geldikleri istikamete dönecek.

Sahil yolundan Gülhane Parkı'na devam ederek parkın içinden geçecek sporcular, Sultanahmet Meydanı'na çıkacak. Yarış, Roma, Bizans ve Osmanlı İmparatorluklarının toplantı ve spor merkezi olan "At Meydanı"nda, Sultanahmet Camisi'nin giriş kapısı ile Dikilitaş'ın arasında sona erecek.

Parkur güzergahları ve bu güzergahlara çıkan tüm yollar, yarış sabahı saat 05.00 ile 14.30 arasında trafiğe kapalı olacak.

Vodafone 40. İstanbul Maratonu'nda 55 elit atlet yer alıyor.

Türkiye'nin yanı sıra Kenya, Etiyopya, Azerbaycan, Fransa, Bahreyn, Litvanya, Burundi ve Fas'tan gelen üst düzey atletler, maratonda ter döküyor.

Organizasyon kapsamında ayrıca 15 ve 10 kilometre koşularla, tekerlekli sandalye kategorisinde yarış da yapılacak.

15 kilometre koşusunda atletler, köprüyü geçtikten sonra Beşiktaş sapağından ayrılarak Barbaros Bulvarı'ndan Beşiktaş'a inecek ve sahil yolunu izleyerek Karaköy'e ulaşacak. Galata Köprüsü'nden sonra Sirkeci yönüne sapacak sporcular, sahil yolunu takip ederek Yenikapı Miting Alanı karşı caddesinde yer alan alt geçit civarında bulunan bitiş noktasına varacak.

10 kilometre koşusunda ise atletler yine köprüyü geçtikten sonra Beşiktaş sapağından ayrılarak Barbaros Bulvarı'ndan Beşiktaş'a inecek ve Vodafone Park, Fındıklı, Tophane, Galata Köprüsü istikametini izleyerek Eminönü'nde, İstanbul Ticaret Üniversitesi önündeki bitiş çizgisine ulaşmak için mücadele ediyor.

TOPLAM ÖDÜL 334 BİN DOLAR

Vodafone 40. İstanbul Maratonu'nda dereceye giren sporculara toplam 334 bin 300 dolar ödül dağıtılacak.

Maraton genel klasmanında toplamda 216 bin dolar ödül verilecek. Erkekler ve kadınlarda ilk 8'e giren sporcular, sırasıyla 50 bin, 25 bin, 15 bin, 7 bin, 5 bin, 3 bin, 2 bin ve bin dolar ödül alacak.

Maratonun zaman bonusu ise 310 bin dolar olacak.

Tekerlekli sandalye kategorisinde ise toplamda 20 bin dolar ödül verilecek.

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2018, 21:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER