İstanbul Havalimanı'na taşınma işlemi 45 saat sürecek

Atatürk Havalimanı tarifeli ve tarifesiz iç ve dış hat ticari yolcu taşımacılığına yönelik seferlere 3 Mart itibariyle kapatılacak

İstanbul Havalimanı'na taşınma işlemi 45 saat sürecek

İstanbul Havalimanı’na kademeli olacak geçiş döneminde ve sonrasında Atatürk ve İstanbul Havalimanı’nın kullanım şartları ile transfer programı da açıklandı.

İstanbul Havalimanı’na taşınma süreci 1 Mart 2019 saat 03.00’de başlayacak, 3 Mart 2019 saat 00:00’da sona erecek.

Atatürk Havalimanı tarifeli ve tarifesiz iç ve dış hat ticari yolcu taşımacılığına yönelik seferlere 3 Mart itibariyle kapatılacak.

İKİ HAVALİMANI DA AZALTILMIŞ KAPASİTE İLE ÇALIŞACAK

Atatürk Havalimanı’ndan İstanbul Havalimanı’na taşınma süreci, Taşınma süreci 1 Mart 2019 saat 03.00’de başlayacak, 3 Mart 2019 saat 00:00 bitecek.

45 saatlik süreçte; İstanbul Atatürk Havalimanı LTBA (Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü ICAO kodu) ve İstanbul Havalimanı (LTFM) sadece base (üssü Atatürk Havalimanı olan) taşıyıcıların seferlerine açık olacak.

45 saatlik süreçte iki havalimanı da müşterek saatlik azaltılmış kapasite ile işletilecek. İki havalimanı birlikte saatlik 35 iniş ve saatlik 35 kalkış olmak üzere toplam saatlik kapasitesi 70 olarak uygulanacak.

Atatürk Havalimanı, 3 Mart 2019 saat 00.00 itibariyle, tarifeli ve tarifesiz iç ve dış hat ticari yolcu taşımacılığına yönelik seferlere kapatılacak.

Bu tarihten itibaren İstanbul Atatürk Havalimanı müstakil kargo, bakım/onarım, genel havacılık, hava taksi, iş uçuşları, devlet uçakları ile yapılan uçuşlar ve otoritenin uygun göreceği trafiklerce kullanılacak.

3 Mart’tan itibaren İstanbul Atatürk Havalimanı için slot tahsislerine esas saatlik kapasite değerleri; İstanbul Havalimanı için, hava trafik akışında meydana gelebilecek olası problemlerin önlenmesi ve emniyetli ve etkin bir Hava Trafik Kontrol Hizmeti sağlanabilmesi amacıyla Atatürk Havalimanı saatlik kapasitesi, 5 iniş 5 kalkış toplam 10 uçuş olacak şekilde düzenlenecek. 3 Mart saat 00:00’dan sonraki ilk 7 gün içerisinde; ihtiyaç halinde ilave tedbirler ve trafik düzenlemeleri uygulanacak.

HAVALİMANI KODLARI 2 MART’TA DEĞİŞECEK

Atatürk Havalimanı (AHL) 1 Mart 2019 saat 03.00’den itibaren taşınma sırasında 16 saat yalnızca üssü AHL olan THY, Atlasglobal, Onur Havayolları’nın seferlerine açık olacak. Bu süre sonrası 7 saat süresince sadece THY yolculu seferleri yapılacak. Daha sonra ise 22 saat süresince tüm yolculu seferlere kapalı olacak. Üssü AHL olanların ise intikal seferlerine açık olacak.

İstanbul Havalimanı ise 1 Mart saat 03.00’dan itibaren 35 saat süresince tüm yolculu seferlere kapalı olacak. Bu süre sonrası havalimanı 5 saat THY yolculu seferlerine açık olacak. Daha sonraki 45 saatte ise sadece üssü AHL olan taşıyıcıların tüm yolculu seferlerine açık (THY, Onur Havayolları, Atlasglobal) olacak.

02 Mart 2019 saat 00.00 itibariyle Atatürk Havalimanı’nda “ISL”, İstanbul Havalimanı’nda ise “IST” IATA kodu kullanımı başlayacak.

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2019, 12:53

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER