İstanbul Devlet Opera ve Balesi 39 bin 563 liraya akort yaptırmış

Raporda, İDOB, 20 adet piyanonun akordunu kurumun piyano akortçuları yerine, 39 bin 563 TL karşılığında özel bir şirketten bakım için hizmet alıp, akort yaptırdığı belirtildi

İstanbul Devlet Opera ve Balesi 39 bin 563 liraya akort yaptırmış

Sayıştay raporuna göre İstanbul Devlet Opera ve Balesi, piyano akordunu kurumun akortçuları yerine, 39 bin 563 TL’ye özel şirkete yaptırdı.

Sayıştay'ın Devlet Opera ve Balesi ile ilgili Eylül 2018 raporunda İstanbul Devlet Opera ve Balesi (İDOB) Müdürlüğü ile ilgili dikkat çeken bir tespit yer aldı.

Rapora göre İDOB, 20 adet piyanonun akordunu kurumun piyano akortçuları yerine, 39 bin 563 TL karşılığında özel bir şirketten bakım için hizmet alıp, akort yaptırdığı belirtildi.

Cumhuriyet'ten Selda Güneysu'nun haberine göre raporda, İDOB'un 20 adet piyanonun akordunu 'kurumun piyano akortçuları yerine, 39 bin 563 TL karşılığında özel bir şirketten bakımı için hizmet alıp, akort yaptırdığı' belirtildi. İDOB Müdürlüğü’nden ise "Müdürlüğümüz akortçusu Levent Conker, 20 Şubat 2017 tarihinde emekli olmuştur" cevabı geldi.

Sayıştay'ın raporunda, İDOB Müdürlüğü bünyesinde bulunan 20 adet piyano için 'kurumun piyano akortçuları yerine, tüm piyanolar için yılda iki defa, altı adet piyano için ise her hafta olmak üzere ayda dörder defa özel bir şirkete akort bakımı için hizmet satın alındığı ve toplam 39 bin 563 TL ödeme yapıldığı' tespitine yer verildi.

Raporda, "Kurumun diğer illerde piyano akortçularını piyanoları akort yapılması için geçici görevlendirme yapmaları gerekirken, dışarıdan hizmet satın alarak, 39 bin 563 TL ödeme yapılmıştır. Genel olarak piyano akortçusu olmayan müdürlüklerde diğer illerden kurum akortçusu görevlendirilerek veya sadece ihtiyaç halinde hizmet satın alınmamıştır. Piyano akortçusu olamayan il müdürlükleri, piyano için her hafta akort yaptırmamakta, sadece ihtiyaç olduğunda yaptırılmaktadır. Piyanoların her hafta akort yaptırılması yerine ihtiyaç oldukça kurumun maaşlı personeli tarafından yaptırılmasının daha uygun olacağı düşünülmektedir" denildi.

İDOB'DAN TRAJİKOMİK YANIT

İDOB Müdürlüğü'nden ise Sayıştay'ın 'akortları kurumun maaşlı personeli yapmalı' uyarısına ilginç bir savunma geldi. Müdürlüğün yanıtında şu ifadelere yer verildi:

"Müdürlüğümüz akortçusu Levent Conker, 20 Şubat 2017 tarihinde emekli olmuştur. Başka bir akortçu olmadığı için personel temin edilinceye kadar dışarıdan hizmet alımı yoluyla ihtiyacın karşılanması düşünülmüştür. Bunun nedenleri ise kurum akortçusu zamanında ilgili piyanoların sadece akortlarının yapıldığı, ufak basit malzeme ve tutarlar ile kullanılabilecek aletlerin pasif konumda bırakılarak bir köşede atıl durumda bekletildiği görülmüştür. Bu ihtiyacın dışarıdan (firmadan) temin edilmesi sonucu ise piyanoların sözleşme kapsamında sadece rutin bakımları ile yetinmemiş, bazı hizmetleri ücretsiz olarak yapmıştır."

'Böylece bu aletlerin bir köşede çürümesinin önüne geçildiği, müdürlüğün maddi anlamda kâra geçtiği' ileri sürülen yanıtta, "Emekli olan personele ise geriye dönük ödenen bir yıllık ücretler (maaşlar) toplamı 65 bin 147 TL olduğu görüldüğünde, müdürlüğümüzün kamu kaynaklarının etkili ve verimli kullanılmasında isabetli bir karar verdiği anlaşılacaktır. Sayıştay denetçimizin uyarıları üzerine, 28 Şubat 2018 tarihi itibarıyla sözleşme süresi bitmiş ve 'Piyano Akort ve Bakım Sözleşmesi' (yenilenmemiş) yapılmamıştır. Bundan böyle piyano akort hizmeti, personel açığı giderilene kadar, ihtiyaç halinde ve ihtiyaç duyulan piyanolar için 'Doğrudan Temin Hizmet Alımı' yoluyla yapılacaktır" denildi.

SAYIŞTAY: HER HAFTA AKORT YAPILMASI KABUL EDİLEMEZ

Sayıştay, müdürlüğün yanıtını da değerlendirmeye alarak şu kararı aldı:

"İDOB tarafından gönderilen açıklama yeterli görülmemiştir. Piyanolar her hafta akort yaptırılması kabul edilemez. DOB diğer il müdürlükleri piyano akordu ihtiyacı olduğunda akort yaptırılmaktadır. İstanbul il müdürlüğü bünyesinde bulunan 20 adet piyano için akort ihtiyacı hasıl olduğunda yaptırılmalıdır. Her hafta akort yaptırılarak kamu kaynakları etkin ve verimli kullanılmamıştır. Tüm piyanolara akort ihtiyacı var ise diğer illerdeki piyano akortçusunun görevlendirilerek yapılmasının daha uygun olduğu şeklinde değerlendirilmektedir."

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2018, 22:14

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER