İstanbul'da tur otobüslerinin işletmesi Kavurmacı'ya

İhaleyi yaklaşık 3 milyon liraya alan şirketin kazancı milyon dolarlarla ifade ediliyor

İstanbul'da tur otobüslerinin işletmesi Kavurmacı'ya

İstanbul’da çift katlı turist otobüslerinin işletmesi için açılan ihaleye Said Kavurmacı’nın ortağı olduğu şirket tek başına girdi.  

Şirketi sektörde tek başına bırakmak için İETT, 60 milyon liraya başka bir şirketin aldığı ihaleyi gerekçesiz iptal etti. Said Kavurmacı, Kadir Topbaş’ın 'FETÖ’den tutuklanan damadı Ömer Faruk Kavurmacı’nın kuzeni. Aynı zamanda Bülent Arınç’ın ağabeyinin damadı. İhaleyi yaklaşık 3 milyon liraya alan şirketin kazancı milyon dolarlarla ifade ediliyor.
 
Cumhuriyet'ten Miyase İlknur'un haberine göre İETT aldığı kararlarla, Said Kavurmacı’nın şirketi Gök Global’ı bu alanda hem tekel konumuna getirmiş hem de ihalede belirtilen sayıda otobüsün iki katı otobüsle taşımacılık yapılmasına göz yummuş. Kavurmacı’nın şirketi, taşımacılık yaptığı hatların ihalesine tek şirket olarak girmiş ve ihaleyi 3 milyon lira bedelle almış. 2015’te iki ayrı hat için ihale yapılmış ve 60 milyon lira karşılığında Globalist şirketi ihaleyi almasına karşın İETT hiçbir gerekçe göstermeden ihaleyi iptal etmiş. Böylece turistik hat taşımacılığında Kavurmacı’nın şirketi rakipsiz kalmış. İhalenin iptal edilmesiyle İETT de 60 milyon TL’lik gelirden olmuş.

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2017, 17:08

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER