İstanbul'da sırası gelen 250 bin kişi henüz aşısını olmadı

İstanbul, Türkiye'deki korona vakalarının yüzde 40'ına yakınının bulunduğu salgının merkezi haline geldi

İstanbul'da sırası gelen 250 bin kişi henüz aşısını olmadı

Koronavirüs aşılamasında uygulanan toplam doz sayısı 18 milyonu geçti. İlk doz aşılarını olanlar 11 milyona ulaşmak üzere. Ancak onların da virüse yakalanma riski halen devam ediyor.

İlk doz sonrası koronavirüse yakalananlara ikinci doz aşı uygulanmıyor. 6 ay sonra aşılama ilk dozdan başlıyor. Aşı olunduğunda da tedbirlere uyulması gerekiyor.

İlk doz aşıyı yaptırdıktan sonra hastalığa yakalananlarda "aşı hasta yaptı" düşüncesi hakim olabiliyor. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Kemalettin Aydın'a göre bu mümkün değil.

TRT Haber'e konuşan Aydın, "Aşıyı yapıyorsunuz, yapınca bir hafta sonra psikolojik olarak koruma kalkanınızı kaldırıyorsunuz. Virüse bağlı hasta olunca 'aşıya mı bağlı acaba?' gibi bir soru... Aşının hastalık yapması asla mümkün değil" dedi.

Hastalığın hızla arttığı İstanbul'da ise sırası gelen 250 bin kişi henüz aşısını olmadı. Hastalığa karşı antikor üretmenin en önemli yolu ise korona virüsü aşısı. Kemalettin Aydın, aşıya uyumla ilgili şunları anlattı:

"Yüzde 75'ler civarında bir uyum var. Gönül isterdi ki yüzde 100'ler olsun. Çünkü aşı da bazen yüzde 100 korumuyor. Lütfen aile hekimimizle, hastanemizle bu aşıya uyumu yüzde 100'e taşıyalım ki toplumsal immunizasyona erken ulaşalım. Bu musibetten kurtulalım."

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da sosyal medya hesabından aşı olmaktan çekinilmemesi gerektiğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2021, 10:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER