İstanbul Barosu'na soruşturma açıldı: Yönetim savcılığa çağrıldı

Soruşturmayı değerlendiren Durakoğlu, "Politik bir durum söz konusu. Ortada bir suç yok uydurma bir durum var" dedi

İstanbul Barosu'na soruşturma açıldı: Yönetim savcılığa çağrıldı

İstanbul Barosu hakkında, ölüm orucu sonucu hayatını kaybeden avukat Ebru Timtik’in fotoğrafının asılmasına ilişkin şikâyet üzerine soruşturma başlatıldı.

Baro Başkanı Mehmet Durakoğlu, ‘Ortada bir suç yok, uydurma bir durum var’ dedi.

“Adil yargılanma” talebiyle başlattığı ölüm orucu eyleminin 238’inci gününde yaşamını yitiren avukat Ebru Timtik için İstanbul Barosu önünde yapılan eylemde, Timtik’in fotoğrafının baro binasına asılmasına ilişkin yapılan şikâyetler üzerine İstanbul Barosu Başkanı ve Yönetim Kurulu üyeleri hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca soruşturma başlatıldı.

Başsavcılık, önce İstanbul Barosu’ndan baro yöneticilerinin isimlerini istedi. Daha sonra ise aralarında İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu’nun da olduğu 11 baro yöneticisini beyanda bulunmak üzere savcılığa çağırdı.

Cumhuriyet’in haberine göre Durakoğlu, “Politik bir durum söz konusu. Ortada bir suç yok uydurma bir durum var” dedi.

Adil yargılanma talebiyle başlattığı ölüm orucunun 238. gününde hayatını kaybeden avukat Ebru Timtik'in fotoğrafı, İstanbul Barosu binasına asılmıştı.

İstanbul Barosu, Timtik’in posterinin binaya asılmasına ilişkin hükümet kanadından yapılan hedef göstermeleri, “İstanbul Barosu özelinde bir algı operasyonu” olarak nitelendirmiş, posterin baro tarafından değil, baro görevlilerine rağmen bir gurup avukatın müdür yardımcısının odasına girilerek asıldığını belirtmişti.

'Ebru Timtik’in yargılanması sırasında Mehmet Selim Kiraz’ın öldürülmesi olayı hiç gündeme gelmedi. İddianamesinde Kiraz’ın öldürülmesine ilişkin bir katkısından hiç söz edilmiyor.'

BARO YÖNETİCİLERİ SAVCILIĞA ÇAĞRILDI

Buna rağmen şikâyetler üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca soruşturma başlatıldı. Başsavcılık, baro yöneticilerini savcılığa beyanda bulunmaları için çağırdı. Baro yönetiminin savcılığa sözlü ya da yazılı beyanda bulunacağı öğrenildi.


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER