İstanbul Barosu Başkanlığı seçiminde sonuç belli oldu

Ümit Kocasakal İstanbul Baro Başkanlığı'na yeniden seçildi…

İstanbul Barosu Başkanlığı seçiminde sonuç belli oldu

İstanbul Barosu Genel Kurul Seçimleri sonuçlandı. Oyların sayılmaya başlamasıyla salonlara koyulan plazma ekranlardan avukatlar sonuçları takip etti.

Tüm oyların sayılmasının ardından seçimi, Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu adayı Doç. Dr. Ümit Kocasakal, en yakın rakibine 11 bin 580 oy fark atarak yüzde 65 oy oranıyla 14 bin 435 oy alarak 3’üncü kez güven tazeledi.

Seçimlerin sonuçlanmasının ardından açıklamada bulunan Kocasakal, “Benim bildiğim kadarıyla görülmemiş bir sonuç. Genellikle 2 adaylı bir seçimde bu olur ama 5 adaylı bir seçimde 1 kişinin yüzde 65 oy alması bir grubun benim hatırladığım bir şey değil. Birincisi bu sonuç bizimle ilgili olarak açılmış olan davalarda, asıl beraat kararıdır. Yine bizimle ilgili yürüyen soruşturmalarda verilen takipsizlik kararıdır. İkincisi, bu oy uğruna herkese göz kırpmamanın, ilkelerine sonuna kadar sahip çıkmanın, yalpalamamanın sadece hukuka ve hukuk devletine sahip çıkmanın bir neticesidir. Bundan zannediyorum sadece biz değil Türkiye’deki bütün ilgili kurumların bir sonuç çıkartması gerekir diye düşünüyorum. Aynı zamanda bu, avukat kamuoyunun bu zamana kadarki uygulamaları açık bir şekilde desteklediğinin de net bir göstergesidir. Ben, seçime katılan bütün gruplara, tüm adaylara teşekkür ediyorum. Bu bir demokrasi şöleni oldu. Avukatlar yine kendilerine yakışır bir kongre yaptılar. O anlamda da mutluyum. Hem baromuz açısından hem ülkemiz açısından hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Hukukun Üstünlüğü Platformu, yüzde 13'lük oy oranıyla 2 bin 855 oy alarak 2'nci, Özgürlükçü Demokrat Avukatlar yüzde 8'lik oy oranıyla bin 763 oy alarak 3'üncü, İstanbul Milliyetçi Avukat Grubu yüzde 6'lık oy oranıyla bin 502 oy alarak 4'üncü, Çağdaş Avukatlar Grubu ise yüzde 6'lık oy oranıyla bin 369 oy alarak 5'inci oldu.

Öte yandan seçimi kaybeden diğer avukat grupları da stantlarında sloganlar attı. Bazı gruplar slogan atıp marşlar söylerken, bazı gruplar da halay çekti. Herhangi bir gerginlik yaşanmadan gruplar dağıldı. (Ajanslar)

Güncelleme Tarihi: 19 Ekim 2014, 20:15

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER