İsrail savaş uçakları Gazze’yi bombaladı

İsrail ile Gazze şeridi arasında tansiyon giderek tırmanıyor…

İsrail savaş uçakları Gazze’yi bombaladı

8 kişinin ölümüyle sonuçlanan Eylat saldırısına misilleme olarak Gazze Şeridi'nde Filistinli militanlar hedef alındı. İsrail güçlerinin Mısırlı beş polisi öldürmesini protesto eden Kahire ise büyükelçisini geri çekti.

İsrail bombardımanlarında ölen Filistinlilerin sayısı 10'a ulaştı.Gazze'deki Ambulans ve Acil Servis Sözcüsü Ethem Abu Salmiyye, son 24 saatte Gazze Şeridi'nde ölenlerin sayısının 10'a, yaralıların sayısının 23'e ulaştığını bildirdi.
İsrail'in güneyine de Gazze Şeridi'nden roket ve havan mermisi saldırıları aralıklarla sürdü..

Filistinli kaynaklar, dün sabahtan bu yana İsrail'e 30 dolayında roket ve havan mermisi saldırısı düzenlendiğini belirtiyorlar.

Bu arada, dün Eylat bölgesinde yaralanan İsrail askerlerini Ber Şeva'daki hastanede ziyaret eden İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsrail vatandaşlarına yönelik saldırılara daha sert ve anında karşılık vereceklerini söyledi.

Mısır büyükelçisini geri çekti


Öte yandan Mısır İsrail'deki büyükelçisini geri çekme kararı aldı. Mısır kabinesinden bugün yapılan açıklamada, İsrail'de görev yapan Mısır büyükelçisinin, Mısır güvenlik gücü mensuplarının bir çatışmada ölmesine tepki olarak geri çekildiği belirtildi.

Açıklamada, büyükelçinin, Mısır güvenlik gücüne mensup 5 kişinin vurularak öldürülmesi konusunda İsrail tarafından bir soruşturma açılana kadar geri çekileceği kaydedildi.

Mısır'ın resmi haber ajansının haberinde, önceki gün meydana gelen olayda Mısır güvenlik gücüne mensup 5 kişinin, 8 İsrailliyi öldüren militanları takip eden İsraillerin açtığı ateş sonucu öldüğü ileri sürülmüştü.
İsrail ordusundan yapılan açıklamada konu hakkında soruşturma açılacağı bildirilmişti.

Ateşkes Bitti

Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları Sözcüsü Ebu Ubeyda, İsrail'le ateşkese artık uymak durumunda olmadıklarını açıkladı.

"Filistinli gruplarla İsrail arasında Mısır'ın arabuluculuğunda sağlanan ateşkes artık bitti" diyen Ebu Ubeyda, yaptığı açıklamada bu sonuçtan İsrail'in sorumlu olduğunu belirtti.
Açıklamada, "İsrail gerilimi tırmandırırsa, halkımızı savunmaya hazırız" ifadeleri kullanıldı.

Hamas'ın İzzeddin El Kassam Tugayları'nın geçen Nisan ayı başında attığı bir roketin okul otobüsüne isabet etmesiyle yaşanan karşılıklı saldırılardan sonra, her iki taraf arasında Nisan ayının ortalarında ateşkes sağlanmıştı.

Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas ise BM Güvenlik Konseyi'nden Gazze Şeridi üzerindeki İsrail saldırılarının durdurulması için acil olarak toplanmasını istedi.

BM kınamasına Lübnan engeli

Bu arada İsrail'e yönelik saldırıları kınamak amacıyla BM Güvenlik Konseyine sunulan bildiri, Konsey üyesi Lübnan'ın imzalamayı reddetmesi nedeniyle kabul edilmedi.

ABD'nin BM Güvenlik Konseyine sunduğu bildiri taslağında, 8 İsraillinin Mısır'dan İsrail'in güneyine geçen silahlı kişilerce öldürülmesi kınanıyordu.

BM Güvenlik Konseyindeki kapalı oturuma katılan diplomatlar kabul edilmesi için 15 Konsey üyesinin imzasının gerektiği bildiriye Lübnan imza koymayı kabul etmediğini belirtti.

İsrail'in BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Ron Prosor da basına yaptığı açıklamada, bildirinin BM Güvenlik Konseyinde kabul edilmemesini ''çok çirkin'' bulduklarını söyledi. Prosor, ''Bu, İsrail halkına karşı işlenen terör eylemlerine sıra geldiğinde BM'nin sıklıkla kör ve sağır kaldığını gösteren üzücü bir hatırlatma'' diye konuştu.

AJANSLAR

YORUM EKLE