İsmail Beşikci: Paket beklentileri karşılamıyor

Beşikçi, tutuklu siyasetçilere dikkat çekti…

İsmail Beşikci: Paket beklentileri karşılamıyor

Kürt Sorunu konusunda yaptığı çalışmalar ve kitapları ile tanınan ve bu nedenle uzun yıllarını hapiste geçiren Sosyolog İsmail Beşikçi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı “Demokrasi Paketi”ni nasıl değerlendirdi.

Açıklanan paketin beklentileri karşılamadığını belirten Beşikçi paketi şöyle değerlendirdi: “Bir soykırım ve Sürgün yaşandı. Son 30 yıllık savaş sırasında Asuriler Midyat’tan göç etmek zorunda kaldılar. Onların mallarına bile korucular el koydu. Devlet korucuları gerillayla savaşmaya teşvik etmek için bu mal ve toprakları koruculara verdi. Bir gasp vardır. Asuri-Süryanilerin kayıpları vardır. Gerilla ailelerinin ve Kürtlerin de bu tür sorunları var” şeklinde konuştu.

Erdoğan’ın paketi açıklarken 2,5 milyarlık malı sahiplerine iade ettiğini söylediğini, gerçeğin öyle olmadığını ve gasp edilen malların sadece % 12’sinin sahiplerine iade edildiğini söyledi.

“TÜRK ÇOCUKLARI İÇİN BÖYLE Mİ YAPIYORSUNUZ?”

Erdoğan’ın açıkladığı paketin bir demokrasi paketi olmadığını ve talepleri karşılamadığını belirtikten sonra “Ana dilde eğitim çok önemli. Kürtlerin ve Asurilerin böyle bir talebi var. Bu talep karşılanmış değildir. Özel eğitim kurumları olacak. Orada eğitim yapabileceksin. Para ödeyerek çocuğuna ana dili eğitimi vereceksin. Türk çocukları için böyle mi yapıyorsunuz? Devlet onlara Türkçe eğitim veriyor. O zaman devletin Kürt, Asuri ve Ermenilere de devlet okullarında parasız eğitim hakkını vermesi gerekir” dedi.

“BİNLERCE TUTUKLU VAR. NASIL SİYASET YAPACAKLAR?”

Erdoğan’ın sık sık artık savaş olmasın siyaset yapılsın dediğine dikkat çeken Beşikçi “KCK davasından cezaevlerinde binlerce tutuklu var. Nasıl siyaset yapacaklar? Sen bu insanları bırakırsan siyaset yapabilirler. Ama sen hala seçilmiş belediye başkanları ve milletvekillerini bile içerde tutuyorsun. Sonra da savaş olmasın siyaset olsun diyorsun. Siyaset yapmanın önünü açmıyorsun. Benim kanımca bu paket beklentileri karşılayan bir paket değil” şeklinde konuştu. (ANF)

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2013, 13:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER