IŞİD'in Niğde saldırısı ile ilgili davaya 'seçim malzemesi olur' karartması!

IŞİD davası ikinci kez ertelendi

IŞİD'in Niğde saldırısı ile ilgili davaya 'seçim malzemesi olur' karartması!

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) üyelerin tarafından Niğde’de bir polis, bir jandarma ve bir yurttaşın öldürüldüğü saldırıyla ilgili yarın görülmesi beklenen dava, ‘güvenlik gerekçesi’yle ikinci kez ertelendi.

'SEÇİM MALZEMESİ OLUR'

Milliyet’ten Burcu Karakaş’ın haberine göre, Emniyet, davanın nakledilmesini, “Genel seçim döneminde dava çeşitli legal ve illegal gruplar tarafından propaganda malzemesi yapılabilecek, bölge halkı bu konularda çabuk provoke edilebilecektir” ifadeleriyle açıkladı.

Niğde Ulukışla’da 20 Mart 2014’te IŞİD militanları Benjamin Xu, Çendrim Ramadani ile Muhammed Zakiri 1 polis memuru ve 1 astsubay ile bir kamyon şoförünü öldürmüştü.

IŞİD elemanlarıyla birlikte, dördü tutuklu 11 kişinin yargılanacağı davanın 12 Ocak’ta görülecek ilk duruşması, şüphelilere tercüman atanmadığından 9 Şubat’a ertelenmişti. Öte yandan savunmalarının SEGBİS sistemiyle UYAP ortamında alınması kararından da vazgeçilmişti.

‘REYHANLI AİLELERİ DE TAKİP EDER’

Niğde Başsavcısı Ahmet Tekne, duruşma öncesi salonun teknik ve fiziki açıdan yetersiz kalacağını bildirerek, Niğde İl Emniyet Müdürlüğü’ne güvenlik önlemlerinin yeterli olup olmayacağını soruldu.

Niğde İl Emniyet Müdürü Ali Kemal Kurt savcıya gönderdiği yazıda, davanın seçim öncesi provakasyona neden olacağını öne sürerken, zanlıların Reyhanlı saldırısıyla bağlantısının olma ihtimali nedeniyle ilginin daha da artacağını kaydetti.

Bu mektupta geçen ifadeler şöyle:

* Orta Anadolu’da bulunan, her siyasi görüşten insanların milli duygularını yoğun olarak yaşadığı ve daha önceki terör olaylarında şehit ve gazi sayısının yüksek olduğu ilimizde davanın Niğde’de yapılacağı bilinmekte ve yoğun ilgi görmektedir.

* Halen Ankara Yüksek Güvenlikli F Tipi cezaevi’nde tutuklu bulunan sanıkların halk arasında takas yolu ile IŞİD terör örgütüne teslim edildiği/edileceği yönünde dedikodular yapılmakta, bu da halkın davaya olan ilgisini artırmaktadır.

* Davanın gerek ulusal gerekse uluslararası basında takip edileceği, Reyhanlı’da meydana gelen patlama olayının bu olay ile irtibatlı olduğunun iddia edilmesinden dolayı olaydan mağdur olanlar ve yakınları ile birlikte davaya çok sayıda insanın katılabileceği değerlendirilmektedir.

* Davanın ilimizde görülmesi durumunda güvenliği sağlamak için takviye kuvvete ihtiyaç olacaktır. Ancak seçim dönemi nedeniyle her ilin kendi kuvvetleri ile güvenlik tedbirlerini alması istenildiğinden, zorluk yaşanacaktır.

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2015, 12:17

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER