IŞİD'de örgüt içi kavga: 17 ölü

IŞİD üyesi 2 militanın, diğer militanlarla tartışmalarının ardından intihar eylemi düzenlediği bildirildi...

IŞİD'de örgüt içi kavga: 17 ölü

Irak'ın Enbar vilayetinde, IŞİD üyesi 2 militanın, diğer militanlarla tartışmalarının ardından düzenledikleri intihar eyleminde 17 militanın öldüğü bildirildi.

Konuyla ilgili konuşan Enbar'ın Hadise İlçe Kaymakamı Abdulhakim el-Cuğeyfi, ilçeye bağlı Bervane nahiyesinde, Irak ordusu tarafından kuşatılan IŞİD militanlarının "psikolojik baskı" altında kaldığını ve aralarına görüş ayrılıklarının baş gösterdiğini ifade etti.

Militanlardan ikisinin, yaşanan bir tartışmanın ardından üzerindeki "bomba kuşaklarını" patlattıklarını aktaran Cuğeyfi, olayda "intihar eylemcileri" dahil 17 kişinin yaşamını yitirdiğini söyledi.

Cuğeyfi, uzun süren kuşatma nedeniyle IŞİD militanlarının çeşitli zorluklarla karşı karşıya kaldığını ve savaş uçaklarının bölgeyi sürekli bombalaması sonucunda oluşan "psikolojik baskının" örgütte tartışma ve görüş ayrılıklarına yol açtığını savundu.

Bir süredir çatışmaların ve otorite boşluğunun yaşandığı ülkede, IŞİD öncülüğündeki silahlı gruplar, Musul, Tikrit, Bakuba ve Telafer kentlerinin yanı sıra Enbar'ın El-Kaim, Rave, Aneh, Ratbe ve Hadise ilçelerini ele geçirmişti.

Çatışmalar yüzünden yüzbinlerce sivilin göç etmek zorunda kaldığı belirtiliyor.

Ülkenin çeşitli yerlerinde IŞİD ile güvenlik güçleri arasındaki çatışmalar sürerken, Irak ordusu ve ABD'ye ait hava unsurları, silahlı grupların kontrolündeki bölgelere hava saldırıları düzenliyor. (BirGün)

Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2014, 08:37
YORUM EKLE