'IŞİD rehineler için 5 milyon dolar fidye istedi'

IŞİD'in kaçırdığı şoförler için 5 milyon dolar fidye istediği iddia ediliyor...

'IŞİD rehineler için 5 milyon dolar fidye istedi'

Irak'ın Musul kentinin kontrolünü ele geçiren ve 32 Türkiyeli şoförü rehin alan Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanlarının şoförlerin serbest bırakılması karşılığı, çalıştıkları firmadan 5 milyon dolar fidye istediği ileri sürüldü.

Vatan’da yer alan habere göre, merkezi Gaziantep'te bulunan bir petrol firmasına bağlı olarak çalışan 32 şoför, akaryakıt yüklü 28 TIR ile İskenderun Limanı'ndan Irak'ın Musul kentine hareket etti. Musul'un Geyara İlçesi'ndeki termik santrale akaryakıt taşıyan 28 tır şoförü, Mahmur üzerinden konvoy halinde ilerlerken IŞİD militanları tarafından durduruldu ve rehin alındı.

22'Sİ SANTRALDE TUTULUYOR

İddiaya göre, rehin alınan şoförler TIR'larıyla birlikte boşaltma işlemini yapacakları santrale götürüldü. IŞİD militanları burada 32 şoförden 10'unu başka bir noktaya götürürken, 22 şoför ise santralde rehin tutuldu.

Olayın ortaya çıkmasının ardından IŞİD militanları Türkiyeli şoförler aracılığıyla bağlı çalıştıkları firma yetkilileriyle temasa geçti. Firma yetkililerinin görüştüğü hem santralde, hem de bilinmeyen noktada rehin tutulan şoförler, sağlık durumlarının iyi olduğunu ve herhangi bir sorun yaşamadıklarını söyledi. IŞİD militanları ise merkezi Gaziantep'te bulunan ve telefonla temas kurdukları firma yetkililerine, rehin tuttukları 32 şoförün serbest bırakılması karşılığı kendilerine 5 milyon dolar fidye ödenmesini istedi.

FİDYE TALEBİ DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NA İLETİLDİ

IŞİD militanlarının fidye talebini ilettiği firma yetkilileri, kendilerinin sıradan çalışan olduğunu söyleyerek zaman isterken, durumu Dışişleri Bakanlığı yetkililerine bildirdi. Firma yetkilileri, şoförlerin sağlıklı şekilde Türkiye'ye gelmeleri için Dışişleri Bakanlığı ile temas halinde oldukları ve koordineli şekilde gelişmeleri izlediklerini kaydetti.

Aynı firma yetkilileri; Irak'ın çeşitli noktalarına TIR'larla akaryakıt taşıyan 200'ü aşkın şoförü de anlaşma yaptıkları bir firmaya yüklerini teslim ederek güvenli şekilde Türkiye'ye dönmelerini istedi.

Öte yandan, Türkiyeli şoförlerin rehin tutulduğu santralde birkaç günlük yakıt bulunduğu ve yeni yakıt takviyesi yapılmaması durumunda santralin işlevsiz kalarak Musul ve çevresindeki ilçelere elektrik verilemeyeceği de ileri sürüldü.

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2014, 00:45

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER