IŞİD katliamı davası sahipsiz kaldı

146 müştekiden sadece biri davayı takip etti

IŞİD katliamı davası sahipsiz kaldı

Antep’te 20 Ağustos 2016’da Kürt kökenli yurttaşların sokak düğününe yönelik yapılan ve 40’ı çocuk olmak üzere 56 kişinin hayatını kaybettiği saldırı ile 16 Ekim 2016’da 3 polisin hayatını kaybettiği canlı bomba saldırısına ilişkin davanın ilk duruşması Kayseri’de görüldü.

337 kilometre uzaklığa taşınan davaya, 146 müştekiden sadece biri gelirken, sivil toplum örgütü temsilcileri ile siyasi partilerden hiçbir milletvekili katılmadı.

Özellikle devletin, katliamda ölen 40 çocuğun annesine “kan parası” verdiği ve duruşmaya gelmemeleri yönünde ikna ettiği iddia edildi. 

Alican Uludağ'ın Cumhuriyet'te yer alan haberine göre 3 tutuklu sanık duruşmada hazır edilirken, diğerleri Gaziantep’teki cezaevinden SEGBİS ile bağlandı. IŞİD’in son Antep emiri Mehmet Kadir Cabael’in tutuklu eşi Fadile Cabael’in bağlantısı sık sık kesildi. 11 sanıktan ilk savunmayı Mehmet Şahin Erğan yaptı. Erğan, Mehmet Kadir Cabael’in talimatıyla Suriye’den gelen canlı bombayı, kent merkezindeki parkta karşılayarak hücre evine getirmek, patlayıcılar için depo kiralamakla suçlanıyordu. Emniyet ve savcılık ifadelerinde olayı tüm yönleriyle itiraf eden Erğan, duruşmada “İfadelerimin hiçbirini kabul etmiyorum. İşkence gördüm ve yoğun baskı altında bu ifadeleri verdim. Bunlar doğru değil” diyerek çark etti.

Erğan’ın savunmasının ardından söz alan müşteki avukatı Adnan Erol, 300 müştekinin maddi imkânsızlıklar nedeniyle Kayseri’ye gelemediğini söyledi. SEGBİS ile bağlanan sanıkların duruşmaya getirilerek savunmalarının alınmasını istedi. Mahkeme heyeti, 9 sanığın bir sonraki celse duruşmaya getirilmesine karar verdi.

SEGBİS’le bağlanan sanıklar ise tahliye talebinde bulundu. Duruşmaya katılan tek müşteki Kasım Yavuz, patlamada 13 yaşındaki oğlu Orhan’ı kaybettiğini, kızı Ayşe’nin yaralandığını belirterek, “Sanıkların cezalandırılmasını istiyorum. Düğün komşumuzundu. Çocuklar da düğüne gitmiş” dedi.

Kayseri’de görülen davada mahkeme, duruşma sonunda Gaziantep Barosu ve İHD Antep Şubesi’nin katılma talebini reddetti. Sanıkların tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme savunması alınmayan 9 tutuklu sanığın da duruşmaya getirilmesine hükmetti. Dava 6 Ekim’e ertelendi.


 

Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2017, 17:04

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER