IŞİD'in kaçırdığı iki asker keşif sırasında yanlış yola girmiş

İki Türk askeri önceki gün kaçırılmıştı

IŞİD'in kaçırdığı iki asker keşif sırasında yanlış yola girmiş

Önceki gün Suriye’nin El Bab bölgesindeki El Dana Köyü civarında kaybolan iki Türkiye askerinin, keşif yaparken yanlış yola girdiği ve IŞİD’in kurduğu pusuya düştüğü belirtildi.

IŞİD, önceki gün sabah saatlerinde Suriye’nin kuzeyindeki El Bab kasabası yakınlarında iki Türkiye askerini esir aldığını öne sürmüştü.
Genelkurmaydan aynı gün akşam saatlerinde yapılan “Bugün saat 15.30 civarında iki silah arkadaşımızla irtibat kesilmiş olup, bölgede arama faaliyetleri devam etmektedir” denmişti.

Genelkurmay askerlerin adlarını açıklamazken, ajanslar kayıp askerlerin astsubay Muhammed Duran Keskin (28) ve astsubay Kıvanç Kaşıkçı olduğunu bildirmişti.

Hürriyet’ten Uğur Ergan’ın haberine göre olayın meydana geldiği El Dana Köyü, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) kontrolünde.

Önceki gün meydana gelen olayın, keşif timinin El Bab istikametindeki ileri mevzilerdeki durumla ilgili tespit çalışmaları yaparken meydana geldiği düşünülüyor.

Ankara’da askeri kulislerde konuşulan iddialara göre, içinde keşif timinden iki astsubay ile bir tercümanın bulunduğu araç, El Dana’dan El Bab istikametine doğru ilerliyordu. IŞİD’in El Dana çevresinde hangi bölgelerde olabileceğini belirlemek için yola koyulan timin, arazide hemen her tarafın birbirine benzemesi nedeniyle yolunu şaşırarak, yanlış istikamette ilerlemeye başladığı değerlendirildi.

Buna göre yolda pusu kurmuş olan IŞİD, içinde iki askerin bulunduğu araca saldırdı. Çıkan çatışmada araç kullanılamaz hale gelirken, tercüman da yaralandı. Çok sayıda IŞİD’li militan daha sonra iki askeri kaçırmayı başardı. IŞİD’in Türkiye askerlerini sınıra 30 km uzaklıktaki El Bab’a götürdüğü değerlendiriliyor.
 

Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2016, 16:04
YORUM EKLE