IŞİD'e karşı YPG'ye katılan İngiliz vatandaşının ölüm nedeni belli oldu

IŞİD’e karşı savaşırken ölen İngiliz vatandaşı Ryan Lock’un örgütün eline esir düşmemek için intihar ettiği ortaya çıktı

IŞİD'e karşı YPG'ye katılan İngiliz vatandaşının ölüm nedeni belli oldu

Ailesine “Türkiye’ye tatile gidiyorum” diyerek evden ayrılan ve IŞİD’e karşı savaşmak için YPG’ye katılan 21 yaşındaki Lock’un ölümünün üzerindeki sis perdesi aralandı.

BBC’ye bilgi veren YPG kaynakları, Lock’un da aralarında olduğu beş YPG’li, IŞİD’in başkent ilan ettiği Rakka’nın kuşatılması için başlatılan operasyon kapsamında Caber köyü yakınlarında bir çatışmaya girdiğini belirtti. Çevresi IŞİD militanları tarafından sarılan YPG’lilerin öldürüldüğünü kaydeden kaynaklar, yapılan incelemede Lock’un IŞİD tarafından rehin alınmamak için intihar ettiğini aktardı.

RYAN LOCK, SİLAHINI KENDİNE DOĞRULTMUŞ OLABİLİR’

Kürt hakları aktivisti Mark Campbell da “Ryan Lock, IŞİD tarafından rehin alınmamak için silahını kendine doğrultmuş olabilir” dedi. Lock’un bu hareketinin ‘cesaret gerektirdiğini’ kaydeden Campbell, IŞİD’in bu ölümü kendi propagandası için kullandığını belirtti.

Campbell, “Kişisel olarak, böyle barbar bir düşmana karşı üstün bir cesaret gösterdiği için en yüksek onur madalyasını hak ettiğine inanıyorum” diye de ekledi.

‘YPG’YE RYAN’I EVİNE GETİRDİĞİ İÇİN MİNNETTARIZ’

Bu arada Lock’un cesedi Chichester’da yaşayan ailesine teslim edildi. Lock’un babası BBC’ye yaptığı açıklamada, “YPG’ye onu evine getirdiği için minnettarız” ifadelerini kullandı.
 

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2017, 00:01

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER