İşçiler CHP İstanbul il binasını işgal etti

Sarıyer belediyesi işçileri CHP İstanbul İl Başkanlığını işgal etti

İşçiler CHP İstanbul il binasını işgal etti

İstanbul Sarıyer belediyesi işçileri, CHP İstanbul il binasının kapılarına zincir vurarak, işgal eylemi yapıyor.

Sarıyer belediyesi işçileri Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanlığını işgal etti.

CHP’li Sarıyer Belediyesi’nin Park ve Bahçeler Müdürlüğü bünyesinde çalışırken, yol ve yemek ücretleri ile sigorta primlerinin ödenmesi ve yıllık izinlerinin kullanma haklarını talep ettikleri için işten çıkarılan işçiler, ikinci kez CHP İstanbul İl Başkanlığını işgal etti.

imctv.com.tr'de yer alan habere göre, CHP İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın toplantıdayken, il binasının ana kapısına işçiler tarafından zincir vuruldu. Kapıyı zincirleyen işçiler, talepleri kabul edilip işe geri alınana kadar eylemlerini sürdüreceklerini belirtti.

'YILBAŞINDA HİÇBİR GEREKÇE GÖSTERİLMEDEN İŞTEN ÇIKARILDIK'

 
Bina içinde bulunan işçilerden Güven Darcanlı, Sarıyer Belediyesi'nde çalışan 16 taşeron işçiden biri olduğunu belirterek, “Yılbaşında hiçbir gerekçe gösterilmeden işten çıkarıldık. 2 Ocak 2015 tarihine kadar parklarda çalışıyorduk. Çıkış yaptıklarından haberimiz yoktu. 26 Ocak Pazartesi il yönetimine geldik, önce burayı işgal ettik. Fakat Belediye Başkan Yardımcıları geldi, İl Yöneticileri geldi, burada bir mutabakat imzaladılar. Mutabakat şu anda gördüğünüz gibi camda duruyor. Kendi imzaları... Biz kendilerine şunu söyledik; 'Yapamayacağınız şeyin altına imza atmayın, haklarımızı verin' dedik. Kendileri imzaların arkasında durmadılar. Bugün saat 09.00'da buraya girdik. 18.00 itibari ile işgal ettik. Bu direnişimiz sadece burası içindir. Tüm taşeron işçiler içindir. Hakkımızı alana kadar buradan çıkmayacağız" diye konuştu.

Eşiyle birlikte işten atıldığını ifade eden Serpil Gökcan Darcanlı ise şunları söyledi:

“3 ay önce eşimi işten çıkarttılar. Çadırda kaldık. Sonra tekrar işbaşı yaptırdılar, bu yılbaşı günü tekrar işten çıkardılar. Pazartesi günü buraya gelindi. Burada sözleşme oldu, işe geri alınacak denildi. Sadece haklarımızı istedik diye işten çıkarttılar. Biz de böyle bir eyleme başvurduk. Sabah saat 09.00'dan beri buradayız. Kimse bizimle gelip konuşmadı. İmzaların hepsi buraya atıldı. Diyecek başka bir şeyimiz yok. Sadece şunu diyorum, 'İşçiyiz, haklıyız, kazanacağız."

İşçilerin eylemi devam ediyor.

Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2015, 21:31
YORUM EKLE