İş bırakan öğretmenlere ceza gelmeye başladı

Marmaris'te 2 öğretmen il dışına tayin edildi

İş bırakan öğretmenlere ceza gelmeye başladı

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Marmaris Şube Başkanı Altan Kumbasar, 29 Aralık 2015’teki bir günlük bırakma eylemine katılan üyelerine cezaların gelmeye başladığını açıkladı. 

Eğitim-Sen üyesi öğretmenlere 1/30 oranında maaş kesintisi veya kıdem dondurma cezası verildiğini söyleyen Kumbasar, bu öğretmenlerin il dışına tayinlerinin tavsiye edildiği bir dosyanın da Milli Eğitim Bakanlığı’na ulaştığını öne sürdü.

Kumbasar, 56’sı Marmaris’te olmak üzere Muğla genelinde 261 öğretmenin il dışına tayin edileceği yönündeki haberler üzerine basın açıklaması yapıp, gelişmeler hakkında bilgi verdi.‘İL DIŞI TAYİNLER ŞİMDİLİK UYGULANMAYACAK’


Kumbasar, geçen 29 Aralık’taki bir günlük iş bırakma eylemine katılan Eğitim-Sen üyesi öğretmenlerin konuyla ilgili savunmalarının istenmeye başlandığını belirtip, “Savunmaları yaparken bir yandan da Ankara’da görüşmelerimiz devam etti. Bakanlığa ulaşan il dışı tayin konusunda tavsiye niteliğinde bir dosyayla ilgili henüz bir işlem yapılmadığını öğrendik. Genel merkezimizdeki yetkililerin Ankara’da bakanlıkta yaptıkları görüşme sonunda, kendilerine eğitim ve öğretimin aksamaması için bu il dışı tayin tasarrufunu şimdilik uygulamayacaklarını söylediklerinin haberini aldık” dedi.

Kumbasar, “Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ifadesi alınan ve dosyaları sonlandıran öğretmenlerimize 1/30 oranında maaş indirimi cezaları gelmeye başladı. Şu an Marmaris’te 5 öğretmene bu cezalar tebliğ edildi. Ayrıca Muğla’da dosyaları bakanlığa önceden ulaşan ve işleme alınan 2 öğretmenimize de il dışı tayinleri tebliğ edildi” dedi ve ekledi:

“Kanunen, sendikasının aldığı karara uyan bir öğretmene ceza verilemez. Bu Uluslararası Çalışma Örgütü (İLO) sözleşmesinde de yazılıdır, anayasal bir haktır ayrıca Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin de kararı bu yöndedir. Bu bakanlığın kendi yazışmalarına da ters bir durum. O zaman neden bu İLO sözleşmelerini imzaladınız? Biz öğretmenler olarak bu sözleşmelere ve kararlara uyarak, sendikamızın aldığı bir kararı uyguladık. Sendikanın aldığı karar yanlışsa bu yanlışı sendikaya sorun, öğretmenlere değil. Gelen bütün cezalara önce itiraz edeceğiz sonrasında da kanuni haklarımızı kullanıp gerekli davaları açacağız.”

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2016, 12:50

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER