İran’da ilaç ve gıda sıkıntısı kapıda

ABD’nin İran Özel Temsilcisi Brian Hook, ilaç sağlık ve gıda sektörüne yaptırım uygulamadıklarını söylemişti

İran’da ilaç ve gıda sıkıntısı kapıda

İran Meclisi Ulusal Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Haşmetullah Felahetpişe, ABD’nin uyguladığı ekonomik yaptırımlar nedeniyle ülkede gıda ve ilaç sıkıntısının baş gösterebileceğini belirtti

ABD’nin yaptırımlarla küçük ve zayıf bir İran hedeflediğini fakat söz konusu yaptırımların halkın birlik ve beraberliğini güçlendireceğini ifade eden Felahetpişe, “İlaç sektöründeki sıkıntı şimdiden kanser ve kronik hastalıklarla ilgili ilaçlarda başladı. Ülkede ilaçların yüzde 90’ı üretiliyor. Yüzde 5 ila 10 arasında ilaç yurt dışından ithal ediliyor. Bankacılık sistemindeki yaptırımlar nedeniyle ilaç ve gıda sektöründe sıkıntılar yaşanabilir.” dedi.

Washington yönetiminin söz konusu girişimleriyle İran halkını devletinden ayırmayı arzuladığını dile getiren Felahetpişe, ABD’nin bu hedefine ulaşamayacağını ifade etti.

ABD’nin İran Özel Temsilcisi Brian Hook ise yaptırımların hedefinin İran halkı değil rejimi olduğunu ve bu nedenle ilaç, sağlık ve gıda sektörüne yaptırım uygulamadıklarını söylemişti.

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2018, 09:04

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER